Az egykori Moszkva téren új sétálóutca alakul ki, egymás mellé sorakoznak fel Buda új, lokális ikonjai, olyan éttermek, amelyek egészen új megközelítésben készítik az ételeket. Távolabbról kezdve: a kortárs étterem felfogás teret hódít magának, a régi kövek mellé új kristályok kerülnek.
A török ételbár és a híres amerikai „burgerlánc” mellett évtizedekig élvezhettük a Szent Jupát vendéglőt és a Ping kínai éttermet, megkopott fényüket, tehát az elhagyatott üzleteket egészen napjainkig láthattuk.
A környék „gasztro” reneszánszának ázsiai nagyhatalma, a 101 bistro, sorsszerű találkozása három olyan srácnak, akik már régóta tudják, hogy mit, miért csinálnak.
BACKGROUND
Lu Kínában élt 2017 és 2019 között. Miután megalapította és beindította a Ramenkát, itt hagyta Magyarországot, hogy új éttermen dolgozzon Ázsiában. Lu Boyin egyébként Észak-Kína gasztronómiai fővárosában, Tiencsinben töltötte gyermekkorát egészen 10 éves koráig, majd Magyarországon marketinget tanult.
Marci Angliában töltött sok időt, mindenhol (is) főzött már, (a teljesség igénye nélkül): Bao Group, Noma, Pujol. Éppen akkortájt, amikor Lu Shangai kitekintő időszakában Yang Úr tajvani „dining” bárjában inspirálódott, Marci Londonban „tajvanizálódott” a Bao-nál.
Régóta ismerik egymást, de véletlenül hozta össze őket a „sors keze” ahogy ők többször is fogalmaztak. Mátéval, a harmadik társsal is fiatal koruk óta ismerik egymást a srácok, így alakult meg a 101 koncepciója. A „third culture kid” háttér jellemzi mindegyik alapítót, kiegészülve Boyin pontos ázsiai szemüvegével.
FOOD BELIEFS
Nagyon nyugodt és magabiztos a gasztronómiai irányvektor a tajvani konyha, ami számos megszállás és kulturális cserekereskedelemből fakadóan végtelenül laza keretekkel rendelkezik. Ezekbe helyezték a legközelebb elérhető alapanyagokat. Úgy fogalmaztak, semmiféle autentikus rájátszásról nincs szó: körülnéztek az itthon elérhető alapanyagok között és kinyújtották a karjukat.
Természetesen nagyon sok dolog érkezik Kínából: a híres fadobozok, a szárazáruk zöme, tányérok és gépek. A jelenlegi covid helyzetben kialakított menüt kifejezetten házhozszállításra tervezték, a bentók és saláták gőzgombócokkal egészültek ki idén. A nyitási koncepciónál – mielőtt még bármilyen világblokád felütötte volna a fejét – a srácok sok hotpotot is vizionáltak, a „kínai fondüt” szerették volna úgy prezentálni, mint itthon még igazán senki. A tajvani konyha egy igazi ázsiai olvasztó tégely Kínából és Japánból, liberális és tiszta. Található benne libamáj és bao, sült disznóvér és persze füstölt tofu, szója.
A tajvani konyha a számos megszállás és kulturális cserekereskedelemből fakadóan végtelenül laza keretekkel rendelkezik. Ezekbe kerültek a legközelebb elérhető alapanyagok.
JÖVŐ
A 101 bisztró az újítások és nyitott ázsiai konyha centrumja Budán. Ha vége van ennek a roppant nehéz időszaknak „sharing” és kisadagos tányérokkal készülnek nyitni, már terasszal együtt. Sokat dolgoznak a koktélválasztékon Robival, a bisztró vezető bártenderével. Mire számíthatunk hamarosan? Angolnák, tarka marhák, heringek és levesek, és egy, az év talán legextravagánsabb pop-up vacsorájára a Konyhakörrel.
Cím: 1024 Bp., Széll Kálmán tér 5.
Tel: 06 (70) 610 8101
Mail: hello@101bistro.hu