Gyere a hiphopdarkwebre!
Interjúsorozatunk célja, hogy egymásra nyissuk az underground celláit, átjárást engedve a gondolatok, stílusok és nézetek között. A beatmakerek, producerek nálunk a magyar ugaron messze nincsenek a helyükön kezelve. Szinte amolyan sherpák lettek a rapperek alatt, akiknek az a dolga, hogy felcipeljék a csúcsra az MC-t, akit majd mindenki ünnepelni fog. Ma három régi utazót csíptünk el a beatek földjéről. Ketioz Győrből, Kasko BP-ről, One-Shot Nyíregyházáról támadja a hallójáratainkat. Az apropót az adta, hogy nemrég készítettek közösen egy vagány kis kompakt albumot Részecsketyósító címmel.
A győri Ketioz, azaz Két Őz, első pillantásra talán kakukktojásnak tűnhet, azonban méltatlanul kevés figyelmet kap a rendkívül sokszínű beatmakeri pályafutása, legyen szó akár annak kezdeti, akár későbbi szakaszáról. Ezért most pár szélső értéket felvillantunk a beatfizikus életművéből a közös nevező megtalálásához. Azt azért tudd, hogy 20 felé közelít az ilyen-olyan formában kiadott albumainak száma. Már 2005-ben is egyedi, nem csak boom bap alapokat készített, amelyeket érdemes lenne alaposabban feldolgozni a zenei médiában. Ketyo ugyanis messze túlmutat a boom bap stíluson.
Azt, hogy még egy olyan ismert MC, mint Ketioz sincs beatmakerként megbecsülve, mi sem bizonyítja, hogy sok esetben a neve sincs kiírva. Például az alábbi szám esetében minden elismerés Bobafettet illeti, mintha a beatet csak úgy leszednénk egy „beatfáról,” majd magától megkeveredne. Ez alapvetően nem Bobafettről szól, hanem egy általános jelenségről nálunk: néha nulla kreditet kap maga a szám elkészítője, a munkát belerakó producer.
Utoljára a Kísérlet című albumon mutatta meg mikbe van beatmakerként, ajánljuk a Kólát, tisztán nem felrázva.
Kool Kasko zenei életútját számos nézőpontból és különféle megvilágításban lehet vizsgálni, hiszen DJ, graffiti, Spinfire rádió, podcast, fotó és még ezer dolog érdekli. Valódi reneszánsz ember, méghozzá a szó legnemesebb értelmében.
SPNFRE Radio | Kool Kasko | 11th B-Day Special | 90s B-Sides & Remixes
Mind a mai napig a hazai underground hiphopszcéna legaktívabb mixtape/mixgyárosa. A YouTube oldalán megannyi csemegét találhattok. Marketing szempontból egy elemző azt mondaná, talán ami az előnye az a hátránya is, hogy a Kriminal Beats tagja. Ez elsőre talán furcsa megközelítésnek tűnhet, de ott olyan erős egyéniségek vannak, hogy egy beatmaker számára nehéz kiemelkedni. Ha saját label alatt jelentette volna meg a munkáit, tán többen ismernék, és erősebb brandet építhetett volna. Ne feledjük, hogy már a Myspace korszak óta folyamatosan jelen volt, miközben rendszeresen rakott ki alap cuccokat. Lásd Optimus Krime és hasonlók.
DJ Kool Kasko: Optimus Krime
Utoljára Ultra K néven adott ki egy egész albumot.
Emellett Kaskót számtalan közreműködésben megtalálhatod, legyen szó scratchről vagy beatről, ráadásul a dizájn és a megjelenés tekintetében is az egyik legízlésesebb irányvonalat képviseli az országban. Erről önmagában is külön cikket lehetne írni, hiszen figyelemre méltó, hogyan képes ennyire profin megjelenni anélkül, hogy egy egész marketingosztály állna mögötte. Mostanában különösen nagy hangsúlyt fektet a beatek kiadására. Ha tőle szeretnél vásárolni, ITT válogathatsz a munkái közül:
Saját elméletem szerint Nyíregyháza a magyar Detroit – innen nem jön rossz cucc, Zomblaze, Bobafett, Glxy, Benc és természetesen One-Shot. Sure Shot Sanyi se kerülheti el a sorsát, most lesz vele egy interjú. One-Shot az underground árnyékosabb részeit szereti, ahol a nagy harcsák a mélyvízben chillezgetnek. A Soundcloud az elsődleges terepe, ha ott nem találkoztál a remixeivel akkor engedd is el a magyar hiphopot. Szerencsére újabban egyre több mindent felpakol a TeCsőre is.
One-Shot: Demo instrumentals (2006-2009)
Ha úgy adódik a mikrfont is megmarja, de erre sajnos csak szökőévente kerül sor.
Sanyi óriási kazigyűjtő, ezt a szó leghardcore-abb verziójában értsd, továbbá a new jack swing vonal tán legnagyobb hazai szakértője. YouTube oldalán sok frankó mixet találhatsz a témában. Produceri munkássága számtalan helyen felbukkan, csak nem kerül kellően előtérbe. Budapest hajlamos önmagát bámulni a tükörben, de a földalatti hálózatban Sanyit minden döglégy ismeri, mert aki vágja ezt a vonalat, az már legalább egyszer-kétszer beleragadt az öreg pók beatjeibe. Legújabb munkája a Bizottságot is erősítő Alagútrendszerrel jött ki a napokban.
Alagútrendszer: Porzik (Prod One-Shot)
A hiphop mára popzene lett. De vannak, akik ezt korántsem szeretnék, és hekkelnék a rendszert. Vigyázat, elhagytad a biztonsági zónát! Még visszatérhetsz a popba. Utolsó figyelmeztetés! Ne olvasd tovább a cikket! Térj vissza a biztonsági zónába!
Ha nem félsz a sugárzástól, következzen hát a három dobszakértő, beatfizikus!
● Mikor kezdtél el a dobok környékén matatni?
Ketioz: 2000-ben csináltam az első beatjeimet a Hiphop eJay nevű hitvány programmal, aminek a Hiper Tescóból loptuk ki a telepítő cd-jét! Haha!
One-Shot: Üdv mindenkinek, aki jelen One. Emlékeim szerint 2001-ben szúrnám le a rajzszöget, előtte inkább a mikrofongyilkolás ment. A dobok kutatása túlzás, ekkor még a gyári hangokból lapátoltam össze a zenéket, néha 1-1 filmzenei részlet beadta, amit kivágtam. Tulajdonképpen nem is tudtam, hogy működik ez az egész.
Kool Kasko: Legelőször kb. 2006 körül.
● Mi volt az első eszköz amin zenét csináltál?
Ketioz: Valami ócska számítógép, és az imént említett program! Aztán jött 2004 tájékán a crackelt Fruity Loops 4-es verzió, amit utána egészen a 10-es verzióig használtam, kb. egy évtizeden keresztül.
One-Shot: Egy 2 kazis magnó, skitek loopolása stb, ahogy ez szokás volt, majd jóval később az első fizumból azonnal vettem egy PC-t. Fruity-val kezdtem, ezt követte a Reason, amivel 15 évet mentem, majd félév Ableton után megvettem életem első MPC-jét, egy 5000-est.
Kool Kasko: Általános iskolában énekórához kötelező volt mindenkinek furulyát beszerezni, aztán volt még később egy Casio szintim is. Beateket pedig simán laptopon Ableton Live-ban csináltam.
● Mivel dolgozol most?
Ketioz: MPC és MPK49 billentyű kombóval. Már jó pár éve és nem is tervezek a közeljövőben váltani nekem nagyon bejött ez a metódus.
One-Shot: Most MPC 2000 XL vagy az 5000-es és egy Reloop rpm 3000-ról szedem fel a lehulló mintákat. De megesik, hogy csak lemezről dolgozok, minden apró részletet metszek, semmi PC. Mix masterre Ableton vagy Cubase, néha a végén még átjátszom szalagra, igaz visszább vesz a dinamikából, de tök érdekesen helyre tudja pakolni a dolgokat és az analóg torzításról meg ne is beszéljünk mennyivel finomabb csúcsokat csinál mint a digitális… Mondjuk az szó szerint le vágja…volt…nincs.
Kool Kasko: Most egy (Native Instruments) Maschine MK3-at használok, de az Ableton is megmaradt mellette.
● Kik a kedvenc beatmakereid, producereid?
Ketioz: Rengeteg van, most nem kezdem el sorolni, de az örök top 2: Havoc és Alchemist. Itthonról értelemszerűen Kasko és One-Shot, ezért őket kértem fel a lemezre! Rajtuk kívül El Magico, Erru, Herring Franky a Blunt Shelter-es arcok és most nemrég elkezdett producerkedni Marabé is a Vicc Beatz-ből, írtó gyorsan fejlődik, hamarosan hallani is fogjátok!
One-Shot: RZA! Nem kell ragoznom, míg te elrágózgatol. Dj MUGGS: a funk vagy a pszichedelikus rockmintái, és zenei intelligenciája zseniális. Korszakalkotó, ez kétségtelen. Eric Sermon: egy másolt chrome kazin futottunk bele és rengeteg bagó eldurrant a Do Your Thing és a Female Species zenékre, vagy a Ne Légy Baromban (mikor Hamu csinálja a tortát) is Sermon instru megy. 20x loopoltam kazira azt a 10 mp-et, annyira szétvert, nem tudtam ki az, csak a hatása a zenének kegyetlen volt. Dj Premier: talán a hiphop James Brown-ja. Megszámlálhatatlan instruáradat. Egy leütés és tudod, hogy Premo. Marley Marl tanítványa, vagy ilyesmi… Premo sokat lógott nála, megannyi technikát lesett tőle. Ismerjük a véletlen JB snare chopot, ami által létrejött a samplingelés, így fényévekre járt a többiek előtt, és akit így 6-ikként csempészek bele paraszt módon Pete Rock, Q-Tip és Dilla közt vacilálok. Ezt rátok bízom.
Kool Kasko: A szokásos boom bap formák, ALC, Preemo, Muggs, Daringer, Dilla, Cookin Soult is kedvelem, de nagyon sok mindenki van még, akik inspirálnak.
● Melyik az az instrumentális album, amit mindenkinek ajánlanál, vagy akár iskolai tananyagba is beépítenéd?
Ketioz: Bár van rajt pár rap is de a RZA-tól a Ghost Dog filmzene!
One-Shot: Nem igazán hallgatok instru LP-ket. De ha csak zeneileg nézem, akkor a Gang Starr Moment Of Truth albumot mondanám. A zseni Primo legkiforrottabb munkája, igazi mestermű, de lehet holnap mást mondanék.
Kool Kasko: Bármelyik J Dilla lemez.
● Melyik külföldi producerrel dolgoznál (lehet múltidőben is), ha lehetőséged nyílna rá?
Ketioz: Havoc vagy Alchemist, ami nyilván lehetetlen, de óriási álmom! Újak közül Beat Butcha, Daringer, Camuflage Monk pl., de rengeteg kurva jó producer van!
One-Shot: Eric Sermon.
Kool Kasko: Alchemist!
● Melyik külföldi rappernek raknál össze egy egész albumot.
Ketioz: Bárkinek New Yorkból igazából! Akkor is, ha szar! Haha!
One-Shot: Először Deda-t írtam a flow miatt, azonban a végső megfejtés Lord Finesse.
Kool Kasko: Evidence-el szívesen dolgoznék, Havoc-kal, és persze Prodigy-vel, ha még köztünk lenne, ugyanígy Sean Price-szal is. Andre3000-rel is, hogy bezáruljon a furulyás kör.
● Mit utálsz legjobban a magyar hip hop-ban? /és mit szeretsz benne leginkább?
Kool Kasko: Nagyon nem utálok benne semmit, régebben mindig a mixtape kultúra hiánya volt ami zavart, de ez mostanra teljesen átalakult, világszerte is. Talán, hogy a piac kicsi annak ellenére, hogy mindenhol ott a rap, de ez az ország adottsága. Most pillanatnyilag megint diggelem az új arcokat, és szeretem, hogy sokkal nagyobb az output, nagyobb a választék, jól megfér egymás mellett a boom bap és a modern sound.
Ketioz: Ezt a kérdést utálom, hogy mindig felteszik a magyar hiphopról! De ezt nagyon! Haha! Amit szeretek, hogy az anyanyelvemen van, és minden szót, kifejezést és utalást értek! Ez azért elég fontos egy szövegcentrikus zenénél szerintem.
One-Shot: Kevés, aki le tudja hozni a fekete zenei érzetet, sok cucc nekem nagyon basic, nagyon magyar. Mit szeretek benne? A jó zenéket.
● Mit tanácsolnál azoknak, akik most kezdenek el beateket csinálni?
Ketioz: Ne hagyják abba, az első kudarcoknál, ha élvezik magát a gyártási folyamatot! Nem baj, ha szar, majd jó lesz, de ha nem, akkor is élvezed!
One-Shot: Reggelig lehetne. Az vagy, amit eszel. Ami bemegy a füleden, az jön ki a kezeden. Gyakorlás és elhivatottság mindenek felett.
Kool Kasko: Ne gondold túl, csak csináld, amit érzel, mindegy az eszköz, akár MPC, SP, vagy egy öreg laptop. Fontos, hogy szeresd csinálni.
● Van valami beatmaking, keverés, vagy sample trükk, amire te magad jöttél rá (nem videóból stb.)?
Ketioz: Igazság szerint sok mindenre magamtól kellett rájöjjek, mert mikor én kezdtem, nem állt rendelkezésre szinte semmilyen technikai háttér vagy oktató anyag, de király, hogy már léteznek videók és könyvek, akár magyar nyelven is! Nagyon meggyorsítja a tanulási folyamatot a kezdőknek.
One-Shot: Nincs, mindent loptam, de van azért, amit én okoskodtam ki. MPC 2000XL-ben a reverbet a mixerben nem egyből a hangra teszem, hanem azt a vágást átrakom egy másik padra, majd a kettőt összekötöm, a második hang erejét leveszem és ezzel már csak reverbként FUNK-cionál, így pitchelhető lesz és freq-it is lehet állítani… Sokkal több lehetőséget ad. Szívesen!
Kool Kasko: A legalapabb trükköt, hogy miként tudok egy 10 másodperces loopot úgy flippelni, hogy jól hangozzon, legyen repetetív, de közben mégsem. Mint a graffitiben, legyen benne szimmetria, de úgy, hogy közben ne legyen buta a style.
● Akad olyan zenei stílus, amit a mintakeresés közben kedveltél meg?
Ketioz: Tulajdonképpen mind! Haha!
Kool Kasko: Ó, nagyon sokfélét, Prog Rockot, Soult, Yacht Rock, Jazz Fusion, library zenéket, easy listening és még sorolhatnám
One-Shot: Inkább stílusok alfajait vagy más országok zenéit. Nagy magyar jazzfan vagyok, ezekből a lemezekből sokat szedtem vagy a polish jazzsorozatokból, az olasz akció/horror/thrillerek zenéire is keményen rámentem régen, de azokat csak netről szedtem. Igyekszem minél többet vinylről vadászni.
● Titkos zenei bűnöd, amit még meg lehet gyónni a nyilvánosság előtt is? Mivel sanyargatod magad?
One-Shot: Melóba sokat megy a rádió, ezáltal van, hogy beakad egy szörnyűség, mint ha csalánnal csapkodnák a tarkómat.
Ketioz: Indokolatlanul kamázom a Beatles-t, bár egyesek szerint ez ciki. Haha!
Kool Kasko: Nincs nagyon ilyen, nem bántalmazom olyan zenével magam, amit nem kedvelek, minimal tech vagy bármi hasonlótól kivagyok, de Cro-tól az Easy-t bármikor bárhol.
● Van-e olyan számod, amit ma már másképp csinálnál meg, átalakítanál? Szoktál visszafelé is agyalni vagy csak előre nézel?
Ketioz: Hallom sok zenén, hogy nem jó, de az már úgy marad. Akkor jónak tűnt mikor készült, úgyhogy azt már úgy kell hagyni, úgy önmaga.
One-Shot: Mindben az akkori tudásom legjavát adtam, mindegyikből tanultam valamit, amit már a következőnél hasznosítottam.
Kool Kasko: Ritkábban igen, van hogy szembe jönnek a régebbi beatek, és eszembe jut, hogy miért nem tudtam jobban megcsinálni anno, és az aktuális skilljeimmel átmegyek rajtuk újra.
● Következzen egy nehezebben megválaszolható kérdés. Amennyiben kapnál egy évet, pénzt, paripát, stúdiót, és egy rendes nagy 70-80 tagú szimfonikus zenekart mindenféle hangszerrel, dobbal, ki tudnál hozni belőlük egy 10- 20 perces komolyabb művet?
Ketioz: 10-20 perc? Ne bohóckodjunk már. 2-3 albummal jönnék ki!
One-Shot: Szétadnám a lehetőséget, persze.
Kool Kasko: Persze, simán, bár nincs rendes zenei képzettségem, az ízlésemre hagyatkoznék.
● Ha olvastál vagy láttál valamit (könyv, film stb.) mostanában, amit ajánlanál mindenkinek, akkor itt a remek alkalom!
Ketioz: A napokban néztem újra sokadjára az Oldboy című klasszikus filmet, mindenkinek ajánlom, aki kicsit is úgy érzi, hogy nem a Halálos Iramban 8. a filmművészet! Könyvet legutóbb Márai Sándor Füveskönyv című művét olvastam. Menjetek rá! Spoiler: nem a fűről szól.
One-Shot: Filmes vagyok! Ami azonnal beugrott a Láncra verve David Lynch lányának Jennifer Lynch-nek a rendezése vagy az Amíg alszol című spanyol thriller Jaume Balagueró filmje. Nagy kedvenceim.
Kool Kasko: Kevés időm van mostanság könyvekre, filmekre, de nemrég néztük meg a The Bear sorozatot, elég extra és egyedi, de kell egy stabil idegrendszer hozzá, ne este nézzétek lefekvés előtt.
● Üzenőfal az utolsó szó jogán. Shout out, Big ups és testvérei.
Ketioz: Big up a feleségemnek és a gyerekeimnek! Trőőőő!
One-Shot: Édesanyámnak, aki segíti az utam fentről, és a családomnak, minden barátomnak, akik mellettem voltak szar időszakokban. Ketioznak, és minden arcnak, aki a szívén viseli a hiphopot, legyen az fiatal vagy idősebb. Peace, Love & Harmony!
Kool Kasko: Big Up Spnfre Gang!