Barion Pixel

A nő, aki átúszta a La Manche csatornát – Gertrude Ederle sztorija a filmvásznon

Tim Mariann

2024.08.13.

7 perc

„Anglia vagy a fulladás” – szerepelt a New York Daily News címlapján 1926. augusztus 6-án, azon az emlékezetes napon, amikor az amerikai Gertrude Ederle átúszta a La Manche csatornát. Ezzel a teljesítménnyel nem pusztán sporttörténelmet írt, hanem újraértelmezte, mit jelent nőnek lenni egy férfiak által dominált világban. Most, hogy alakja a filmvásznon is megelevenedik, érdemes felidéznünk, ki is volt ő valójában – az a kivételes személy, aki nemcsak rekordokat döntött, hanem egész generációkat inspirált.

A 20-as évek badass csaja
Gertrude Caroline Ederle 1905. október 23-án született New Yorkban, német bevándorlók gyermekeként. Kiskorától fogva szenvedélyesen vonzódott a vízhez; a család nyári lakhelyén, a New Jersey állambeli Highlands-ben gyakran merészkedett az Atlanti-óceán hűvös és vad hullámai közé.

Trudy nem az a tipikus 20-as évekbeli lány volt, őt nem lehetett beszorítani a korabeli társadalmi normák szűk keretei közé. Még az iskolát is otthagyta az úszás végett, amit édesapja, sikeres hentes lévén a kezdeti időkben meglehetősen nehezményezett.

Ederle tizenkét évesen csatlakozott a Női Úszó Szövetséghez (WSA) és még ugyanebben az évben felállította első világrekordját 880 yardos gyorsúszásban, amivel a valaha volt legfiatalabb világcsúcstartóvá vált. Ezt követően további nyolc világrekordot jegyzett. Összesen 29 nemzeti (USA) és világrekordot tartott 1921 és 1925 között.

Gertrude Caroline Ederle

Az 1924-es párizsi olimpián három érmet is begyűjtött, mégis csalódottan tért haza, mivel kizárólag csapatban tudott a dobogó legfelsőbb fokára állni (4×100 méteres gyorsváltóban). 100 és 400 méteres gyorsúszásban két bronzéremig jutott. Még Franciaországban volt, amikor megfogalmazódott benne az Angliát és Franciaországot elválasztó La Manche csatorna átúszásának gondolata.

Trudy (balra) az amerikai olimpiai úszócsapat tagjaként 1924-ben

A tervet hamarosan tettek követték, azonban első kísérlete kudarccal zárult. Nem szeretném a film kulcsfontosságú fordulatait spoilerezni, de annyit elárulhatok, hogy a WSA által kijelölt edző, Jabez Wolffe jelentős szerepet játszott az események alakulásában. Aki egyébiránt a csatornát 22 alkalommal kísérelte meg átúszni, sikertelenül. Trudy csalódottságában úgy döntött, hogy újra nekivág a kihívásnak, ezúttal Thomas William Burgess segítségével. Új csapattal és saját, gondosan kialakított felkészülési módszereivel készült a következő megpróbáltatásra.

„Az emberek azt mondták, a nők képtelenek átúszni a csatornát, bebizonyítottam, hogy tévednek”
– mondta Gertrude Ederle, 1926. augusztus 6-án miután 14 óra 34 perces úszásával Dovernél
partot ért. Ráadásul két órával megdöntve az addigi férfi rekordot.

A 20 éves sportolónőt az angol partoknál egy brit bevándorlási tiszt fogadta, aki elsőként az útlevelét kérte el. – Úgy tűnik ez a szerveknél valami korszakokon és országokon átívelő szokás lehet, lévén évekkel ezelőtt a jeges Dunából épp kikászálódó Ifj. Schirilla Györgytől is rögvest személyit kértek a rend éber őrei.
Visszatérve a hullámok királynőjére – ahogyan a sajtó elnevezte – a partot érve alig tudott lábra állni, a külseje egy bokszolóra emlékeztetett, hiszen arca a hullámok csapásai miatt kissé felpüffedt. A nyelve a rengeteg lenyelt sós víztől megduzzadt, így alig tudott megszólalni, ráadásul testét számos medúzacsípés borította.

A gyorsan változó árapályok, a kétméteres hullámok, a rendkívül hideg víz és a medúzák sokasága által még tovább nehezített 34 kilométeres extrém kihívást mindaddig csupán öt férfi volt képes teljesíteni.

Segítők és a támogatók
Ederle sikere nem csak az ő emberfeletti kitartásán múlott, hanem a mögötte álló, őt támogató személyeken is. Húga, Margaret mindvégig kitartott mellette, gyerekként kezdték az úszást, majd együtt folytatták a továbbiakban is. Mag igazi újító volt, feltalálta az első kétrészes fürdőruhát – egyszerűen kettévágta az egyrészest. És nem utolsó sorban Thomas William Burgess is, aki maga is átszúta a csatornát. Burgess olyan taktikai tanácsokkal látta el Ederle-t, amelyek kulcsfontosságúak voltak a sikerhez. Emellett különös gondot fordított a fiatal úszónő táplálkozására és az edzési lehetőségeire. Ederle csirkecombot, narancsot és zöldséges csirkelevest fogyasztott miközben az Elzász nevű vontatóhajó kíséretében haladt, amelyen a New York Daily News és a Chicago Tribune újságírói mellett, húga, apja, valamint edzője is jelen volt. Ez utóbbinak a lelkére kötötte, hogy csak abban az esetben vehetik ki őt a vízből, ha erre maga Trudy kéri őket.

Ez az esemény volt az első olyan sportközvetítés, amelynek részleteit vezeték nélküli kapcsolaton
keresztül továbbították. A hajóról küldött jeleket Londonban fogták, ahol az újságok azonnal
friss információkat szerezhettek Trudy hollétéről, haladási sebességéről és állapotáról.

A Gertrude Ederle életét és legendás teljesítményét feldolgozó Young Woman and the Sea című film nem csak a sporttörténelem egyik kiemelkedő alakját hozza közel hozzánk, hanem arra is emlékeztet bennünket, hogy a legnagyobb kihívásokkal szembenézve is képesek vagyunk elérni a lehetetlennek vélt próbatételeket, ha elég kitartóak vagyunk. Joachim Rønning rendező gondosan ügyelt arra, hogy a történet ne váljon egyszerű sportdrámává; a személyes kapcsolatok, a családi kötelékek és a korabeli társadalmi elvárások kivétel nélkül fontos szerepet kapnak a cselekményben.

Trudyt a Star Wars filmekből már ismert Daisy Ridley alakítja, méghozzá igen meggyőzően; karizmája ebben a szerepben is átjön. Kiválóan közvetíti a sportoló frusztrációit a dühödt női akarni vágyását a korabeli maszkulin sportvilágban.

Young Woman and the Sea – Official Trailer

A La Manche csatorna olyan kihívás, amely előtt még a világ legnagyobb sportolói is fejet hajtanak. Ederle azonban nemcsak hogy legyőzte ezt az akadályt, hanem új dimenzióba emelte a női sportolók elismertségét. Az általa felállított rekord egészen 1950-ig állt, amikor Florence Chadwick 13 óra 23 perc alatt teljesítette a csatorna átszelését.

A világrekordot felállító Ederle-t hazatérésekor New York utcáin kétmillióan ünnepelték, tiszteletére parádét rendeztek. Calvin Coolidge elnök „Amerika legkiválóbb lányának” nevezte, és édesapjától pedig megkapta a régóta vágyott piros sportautót is. Néhány hónapig ő volt a világ legismertebb embere, hiszen teljesítményével rácáfolt a nőkkel kapcsolatos sztereotípiákra.

Gertrude Ederle 2003-ban, 98 éves korában hunyt el. Hagyatéka azonban messze túlmutat az úszás világán, hiszen nemcsak az első nő volt, aki átszelte a La Manche csatornát, hanem egy olyan úttörő, aki megmutatta, hogy a nők is képesek a legkeményebb fizikai kihívások leküzdésére. A „Hullámok Királynője” története a bátorság, a kitartás és az elszántság örök szimbóluma, amely a mai napig példaként szolgálhat mindannyiunk számára.

Ha érdekelnek az olyan sztorik, amelyek nem pusztán a fizikai teljesítőképességről szólnak, hanem arról is, miként győzzük le a saját korlátainkat, akkor különösen ajánljuk figyelmedbe a Diana Nyadról készült portrécikkünket, valamint a róla szóló filmet.

Előljáróban és egyben kedvicsinálónak annyit, hogy 64 évesen behúzta, pontosabban beúszta az „Föld óceánjainak Mount Everest túráját”, amely egy 180 kilométeres maratoni úszást takar a kubai Havannától a floridai Key Westig.

Tisztelt Olvasó!
A magazinnak szüksége van a segítségedre, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

A 4BRO magazint azért hoztuk létre, hogy olyan egyedi és minőségi tartalmak születhessenek, amelyek értéket képviselnek és amik reményeink szerint benneteket is érdekelnek.

Az ilyen tartalomalkotás azonban időigényes és egyben költséges feladat, így ezen cikkek megszületéséhez rátok, olvasókra is szükség van.
A magazin működtetésére nagylelkű és folyamatos támogatásotok mellett vagyunk csak képesek. Kérjük, szállj be te is a finanszírozásunkba, adj akár egyszeri támogatást, vagy ha megteheted, legyél rendszeres támogatónk.

Amennyiben értékesnek érzed munkánkat, kérlek támogasd a szerkesztőséget a cikkek megosztásával.
Kapcsolódó cikkek

Fekete film tejszín és cukor nélkül

Wild Style: A Vad stílus nyomában

Lhakpa Sherpa két élete – a hegyek királynőjének szívszorító története

Kölyköd voltam: doksi a Kölykök című filmről

Bad Sport: a sport árnyékos oldala

STAX kiadó, ahol a lélek zenéje született