Az outdoor ruházat telített világában nehéz kiemelkedni, de van egy cég, aminek szinte évente sikerül nagyot gurítani.
Vollebak nem is túra és szabadidőruhaként tekint magára, hanem egyfajta technikai startupként, a divatvilág Teslájának is hívják őket. A márkát 2015-ben két ikertestvér, Nick és Steve Tidball, egykori reklámkreatívok indították útjára.
A céljuk úgynevezett „jövőruhák” fejlesztése volt.
A Vollebak cég mantrája, hogy legújabb tudományos és a technológia újításokat használni, és ha lehet beépíteni a ruházati iparba.
A Tidball tesóknak az adta az ötletet, hogy szerettek extrém körülmények között túrázni, és a londoni magaséletbe is beleláttak. Civil kurázsijuk sosem vette azt be, hogy meg kell fizetni a nevet. A brandet.
Miért olyan drága egy Fjällräven dzseki, amikor 40 éves vagy még régebbi technológiákat használ? Egy Gucci sokszor ugyanolyan pamutból készül, mint egy H&M ruha. Ne jöjjön senki nekem a divat sznobok önfelmentő érvével, hogy pima pamut, meg merinói gyapjú, meg ilyenek, a fast fashion boltokban is lehet minőségi gyapjú és pamutruhát is venni (ha átverekeded magad a műszál tengeren)!
Vollebakék valamit jól csinálnak, mert profitábilis a márka, és szinte évente nyernek innovációs díjakat a ruháikkal, pedig csak 6 éves a márka. A cég központja Londonban található.
Mi lenne, ha a ruhád olyan lenne, mint egy szentjánosbogár, és megvilágítana?
A WIRED és a TIME magazin által is az egyik legjobb találmányának és az év sportfelszerelésének nevezett „Solar Charged Jacket” rendkívül érzékeny anyagból készült, amelyet azonnal fel lehet tölteni. Akár a telód zseblámpájával írsz rá, akár villanykörte alatt töltöd fel, vagy a napfényben hordod, amint sötét helyre viszed, zöldesen világít.

Fluoreszkálás vagy foszforeszkálás?
Fluoreszkáláskor az anyag csak addig bocsájt ki fényt, amíg megvilágítjuk, míg a foszforeszkálás lényege, hogy a megvilágítás után is hosszabban képes leadni a „tárolt” energiát fény formájában.
A fotolumineszcens (próbáld kimondani) anyagok elnyelik a fényt, és az így felvett energia egy részét fényemisszióval leadják, a többi hőenergiává alakul.
Tehát hogy értsd, ez a kabát nem fényvisszaverő, hanem fénytároló. Ugye a lényeg, hogy nem mindegy
hogy meddig. Ebben komoly ez a kabát, hogy bizony nagyon sokáig képes tárolni a fényt.
A kabi közvetlenül a feltöltés után a legfényesebb, de akár 12 órán keresztül is világit. Bármit használhatsz a feltöltéséhez: egy fejlámpa, az autó fényszórói, de akár egy 60 wattos izzó közelében is töltődik.
Amikor éjszaka teljesen fel van töltve, zölden világít, mint a kriptonit. Hegyen, extrém körülmények között akár életmentő is lehet. Egyetlen kutatócsoport sem repülne el emberméretű szentjánosbogár mellett.
A tudomány a csillogás mögött
A technológia, amely lehetővé teszi a kabát ragyogását, egy membrán, egy ultra-vékony réteg, amely egy áttetsző hálóban található. Foszforeszkáló vegyülettel készült, és nagyon gyorsan tárolja a fényt, amellyel érintkezésbe kerül. A szövet azonnal reagál a fényre. A membrán úgy működik, mintha élne, elnyeli a napfényt, mint egy növény, ez az újítás benne. A membránba beépített foszforeszencia a szövet közepén helyezkedik el, így nem tud ki- vagy lemosódni. Még ha felhős nap is van, a nappali fény is elég erős ahhoz, hogy feltöltse.
A Vollebak egyéb fejlesztései, Marvel szuperhősök imádnák
A rézkabát.
A több mint 11 kilométer (!) rézből álló kabát a Full Metal Jacket úttörő szerepét szeretné betölteni a betegségálló és intelligens ruházat jövőjében. A 65%-ban rézből készült kabát a réz azon képességét használja, hogy hőt és energiát vezet, miközben elpusztítja a baktériumokat és vírusokat. Pontosabban nem élnek meg a felületén a korokozók, ezért potenciális jövőruha lehet. Méregdrága lenne, ha mind rézruhában mászkálnánk, de az orvosok és a katasztrófavédelem használhatná.
A kabátok nem olcsók: 900 euró környékén mozognak. Hozzátenném, hogy tényleg a legmodernebb technológia jelen pillanatban.

Grafénes kabát. Az első ruha, ami Nobel-díjas anyagból van.
Bár a grafén szabad szemmel láthatatlan, és csak egyetlen atom vastag, mégis a legkönnyebb, legerősebb anyag, amit valaha felfedeztek. Nehéz vele dolgozni, rendkívül költséges nagyüzemben előállítani, és többnyire csak úttörő kutatólaboratóriumokban található meg. A Vollebak komoly technikai áttörést ért el azzal, hogy grafén bevonatú kabátokat fejlesztett. A grafén a lehető legvékonyabb grafitréteg. Ha a grafitot egyetlen réteg szénatomra redukáljuk, hatszög alakzatba rendeződve, akkor szuperanyaggá alakul: olyan erős és olyan rugalmas, hogy példaként a grafénnel bevont pókháló vékonyságú szálak képesek lennének megtartani egy lezuhanó repülőgépet. Mivel a grafén szinte minden iparágat át tud alakítani az űrutazástól az elektronikáig, paradigmaváltást fog hozni. Emellett terveztek alga alapanyagú pólót, valamint egy olyan nadrágot, amely tűznek és víznek ellenáll, és a tartósságára 100 év garanciát adnak.
Tech hype beat the hype hype
Függetlenül attól, hogy melyik márkáról van szó, világszerte csak bizonyos mennyiségű szövetgyár létezik, csak árban különböznek egymástól. Lényegében a Vollebak „csak” körülnézett mi van még, mit lehet kihozni a szövetből. Persze ezek a fejlesztések évekbe kerülnek. A Solar kabátnál ugyanazzal a gyárral, laborral dolgoztak együtt, mint amelyik Michael Phelps hírhedt műcápabőr úszóruháját készítette.
A North Face, Fjällräven, Haglöf és egyéb túracégek 20-30 éves technológiákat használnak. A fejlesztések sok pénzbe kerülnek, és pont úgy, mint az autóiparban, csak akkor váltanak, ha a konkurencia is mozdul. A kis Vollebak valóban az outdoor divatvilág Teslája, mert innovációra készteti a többi nagy márkát is. Míg írtam a cikket futott be a hír, hogy már a Stone Island is rézkabátot készít. A fejlesztés és az inspiráció nyertesei mi vagyunk, már ha meg tudjuk engedni magunknak. Szerencsére általában 10 éves távlatban olcsóbbak lesznek a high end termékek is.