Nagyobb valószínűséggel fogyasztanak egészségtelen ételeket a metál, a kemény rock, a punk, sőt még az agresszívabb hiphop rajongói is – következik a kulturális, szociológiai és pszichológiai kutatások prezentálására szakosodott lap, az Appetite magazin cikkéből.
A zene sokkal nagyobb befolyással van a mindennapjainkra, mint azt gondolnánk, hiszen egy friss, kínai tudósok vezette kutatásból kiderült, hogy nem csupán a hangulatunkat képesek befolyásolni a különböző zenei hangzások, de akár még az étkezési szokásainkra is kihatással lehetnek.
A kutatás valójában azt mutatta meg, hogy minél pörgősebb, agresszívabb, zenét hallgatunk, annál
nagyobb valószínűséggel választunk egészségre negatívan ható ételeket.
Ehhez egy 215 főből álló kultúraközi kutatást végeztek el a kutatók, melyben a keleti oldalt 114 kínai, míg a nyugatit 101 dán jelentkező képviselte. A kísérleti alanyoknak rendkívül egyszerű dolguk volt: kaptak egy sor ételt, tulajdonképpen skálába rendezve egészségestől az egészségtelenik, amiket aztán a hallott zenékkel kellett párosítaniuk. A kutatók végül a szemmozgást, valamint hallott zene és a választás összefüggéseit vizsgálták.
A problémafelvetés alapja az volt, hogy étkezési szokásainkat nem csupán egy belső döntéshozatali folyamat határozza meg. A tudósok, pszichológusok és a marketingszakemberek ugyanis már korábban is bebizonyították, hogy a külső környezeti jelek, ideértve a háttérzenét is, számtalan tudatalatti fogyasztói magatartást befolyásolhatnak.
A jelentkezőket két csoportra osztották, majd kétféle verzióban prezentálták nekik ugyanazt a dalt. A dal kiválasztásához egy 396 főből álló előkutatást végeztek, mellyel meghatároztak egy úgynevezett egészséges és egészségtelen zenei hangzást.
A nyugodtabb változata a számnak egy lassabb tempójú, jazz zongorával és billentyűs hangszerekkel megkomponált hangzást nyújtott, míg a keményebb kiadása gyorsabb ütemben, torzított gitárral és erőteljesebb dob alappal készült.
Végeredményben kiderült, hogy a nyugodtabb verziót hallgatók egészséges ételeket választottak a durvább számot hallgatókkal szemben. Ebből következően a kutatók ok-okozati összefüggést fedeztek fel az „egészséges” dallamok és az egészséges ételválasztás között. Azt állítják, hogy ez azért lehet, mert a pörgősebb dallamok szabotálják a döntéshozatalért felelős magasabb agyi funkciókat.