Barion Pixel

A vadon könyörtelen jeges szorításában

Benedek Csanád

2024.01.30.

10 perc

Filmek a túlélésről
Miközben az emberi civilizáció a létezésének határait feszegeti, óhatatlanul beleütközik a nagy jeges falba, az óriási fehér rajzlapba, ahol a természet kezében van a ceruza. Az általa gondosan kidolgozott jég és hófödte tájak rendre szedik áldozataikat a túl vakmerő, adott esetben tapasztalatlan, vagy csak egész egyszerűen szerencsétlenül járt utazók közül. Sőt, nemritkán még a gyakorlottak is odavesznek.

Az alábbi történetek túlnyomó részét a való élet írta. Jó néhány közülük már a GPS, a műholdak és a modern kütyük korában játszódik, melyek itt funkcionalitásukat vesztik. Én csak annyit mondok, ha felülsz egy repülőre, pakold tele a zsebeidet csokival.

A hó társadalma (Society of the Snow) / Életben maradtak (Alive)

Cikkünk apropóját részben az új-régi valós eseményeket feldolgozó katasztrófafilm, A hó társadalma adta, ami az uruguayi Old Christians Club rögbicsapat történetét meséli el. Ennek a kannibalisztikus rémtörténetnek volt már egy feldolgozása, az Életben maradtak. De az új film is közel tökéletes lett, így az Oscar-jelölés sem meglepő. Az egyik túlélő (Carlitos Paez) saját apja szerepét játssza a filmben. Bár a történet ismert, J. A. Bayona rendezőnek ezúttal is sikerült újra közel hoznia a túlélés könyörtelen logikáját.

Ajándék hullának ne nézd a fogát – avagy az éhség és a fagyhalál különös drámája.

1972-ben az uruguayi légierő 571-es járata, amely egy rögbicsapattal Chilébe repül, katasztrofális balesetet szenved az Andok szívében. Azok az utasok, akik túlélik a balesetet egy zord vidéken találják magukat. A filmet nem fogom spoilerezni, de pár részletet érdemes megemlíteni, ami se a mostani, se a régi filmben nem került kitárgyalásra, hiszen sok fura körülmény együttese hozta össze ezt a szitut.

Az 571-es járat megmaradt darbja. 1972. október 13.

A tapasztalatlan másodpilóta, Dante Héctor Lagurara alezredes vezette a repülőgépet a baleset idején. Ferradas az első pilóta korábban 29 alkalommal repült át az Andokon. Ezen a repülésen a másodpilótát képezte ki. A másodpilóta tévedésből azt hitte, hogy a repülőgép már átrepült Curicón, a fordulóponton, és észak felé fordult, hogy elinduljon a Santiago de Chile-i Pudahuel repülőtér felé. Nem vette észre, hogy a műszerek szerint még mindig 60–69 km-re keletre van Curicótól. Lagurara, miután a látási viszonyok javultak, meglátta a hegyet, de sikertelenül próbálta az emelkedési magasságot elérni. A repülőgép egy hegygerincnek ütközött, az lenyírta mindkét szárnyát és a farokrészét. A törzs fennmaradó része becslések szerint 350 km/h-val csúszott le egy gleccserről, majd körülbelül 725 métert zuhant, mielőtt belefúródott a hóba.

A repülőgép a tervezett útvonalától 80 km-rel keletre zuhant le. Ez azért nagyon fontos, mert a keresés epicentruma 100 km-rel arrébb kezdődött. Kiindulva a pilóta utolsó bejelentkezéséből, miszerint pár perc és a repülőtéren lesznek. Teljesen el volt tájolva. Ezért nem találták őket. Végül a becsapódás helyszíne 3570 méteres magasságban történt.

A balesetet követő 72 nap során a túlélők rendkívüli nehézségeket éltek át, beleértve az éhezést és számos lavinát, amelyek további 13 utas halálát okozták. A fennmaradó utasok élelem hiányában kannibalizmushoz folyamodtak a túlélésért. Az időjárás javulásával a tavasz vége felé két túlélő, Nando Parrado és Roberto Canessa hegymászó felszerelés nélkül mászta meg a 4650 méteres hegycsúcsot a gleccserkör nyugati peremén. Jelezném, hogy a Mont Blanc 4809 méter. 10 napig gyalogoltak. Ma már pontosan tudkuk, hogy 61 kilométert tettek meg, mielőtt segítséget találtak. A 45 utasból csupán 16 élte túl a balesetet.

A jég ellen (Against the Ice)

1909-ben a dánok által szervezett meglepő nevű Alabama expedíció Ejnar Mikkelsen kapitány vezetésével megpróbálta megcáfolni az Egyesült Államok Északkelet-Grönland elfoglalására benyújtott igényét, amely azon elképzelésen alapult, miszerint Grönland két különböző földdarab, csak a hó és jég fedi. Az USA akkoriban tényleg mindent magának akart. A XX. század elején ugyanis még úgy vélték, Grönland északi része, a szigetet elvágó Peary-öböl miatt Észak-Amerikához tartozik. Mikkelsen és csapata ezt a teóriát akarta mindenáron felülírni. A legénységet a hajóval hátrahagyva Mikkelsen és társa szánnal vágott át a grönlandi végtelen jégsivatagon. A két férfinak végül sikerül bizonyítékot találnia arra, hogy Grönland egy sziget, de a hajóra való visszatérés tovább tart és sokkal nehezebb a vártnál. A rendkívüli megpróbáltatások után éhezve, fáradtan és egy jegesmedve támadással is megküzdve végül visszatérnek. Ám ekkor jön még csak a jeges feketeleves: kiderül, hogy a hajójuk a jégbe szorult valahol kinn a nyílt tengeren és a tábort is felszámolták a többiek. Se kaja, se legénység. A produkciót főként izlandi, néhány grönlandi gleccseren forgatták, és minimálisan támaszkodtak a CGI-ra. A film nagyon élethű, tényleg fáztak, na.

Zuhanás a csendbe (Touching the Void)

A Zuhanás a csendbe című klasszikusról már írtunk a 10+1 hegymászófilm, amit látnod kell című cikkünkben, de a témája ide is illik, ráadásul sokan nem ismerik.

A film két hegymászó igaz történetén alapul, akik a perui Andokban található Siula Grande nyugati oldalán másztak 1985-ben. A kulcsmondat: Ha 6000 méter fölé mész, akkor vedd úgy, hogy benne vagy az öngyilkos zónában. Csak magadra számíthatsz.

A 2003-ban még nem volt szokás a dokumentumfilm bizonyos részeit eljátszatni, így tulajdonképpen egy filmet látunk egy igaz történetről. A képek minősége amúgy sok játékfilmmel felér. A történet annyira hihetetlen és fordulatokkal teli, hogy csoda, hogy nem lett még belőle nagyjátékfilm.

A hegyek között (The Mountain Between Us)

Listánk bizonyos szempontból legfurcsább darabja, azonban Idris Elba és Kate Winslet mindenképp megér egy misét. Miután repülésüket a viharos időjárás miatt törölték, Dr. Ben Bass idegsebész és Alex Martin fotóriporter felbérel egy magánpilótát, hogy eljuttassa őket Denverbe. Walter, a magánpilóta azonban nem nyújtott be repülési tervet, és senki nem tudja merre járnak. A pilóta aztán végzetes agyvérzést szenved repülés közben, és a gép lezuhan egy hegytetőn a High Uintas végtelen vadonjában. Ben, Alex és Walter kutyája balesetről balesetre vánszorog, hogy lejusson a hegyről.

A visszatérő (The Revenant)

Noha sokan ismerik ezt a filmet, mégem lehet kihagyni egy ilyen listáról. A legendás úttörő, trapper, prémvadász, kereskedő, vadász és felfedező, Hugh Glass tényleg létezett. Amolyan Vadölő/Hosszú Puska-szerű karakter volt, mint az Utolsó Mohikán fehér hőse. 1823-ban a feltérképezetlen vadon felfedezése közben sérüléseket szenvedett egy brutális medvetámadás következtében. Amikor a vadászcsapata otthagyta, Glass minden felszerelés nélkül 320 km-t tett meg, hogy hazajusson. A történet elég valószerűtlennek tűnik, az adja a hitelességét, hogy Glass ezen sztoriján kívül még három olyan történet is megesett, ami viszont bizonyított. Annyi biztos, hogy tényleg gyalogolt közel 300 km-t és valószínűleg a medve is megcsócsálta, emiatt eltört a lába. A többi film és fikció, de így is utána lehet csinálni.

Sarkvidék (Arctic)

Egy repülőgép-baleset után az Északi-sarkvidéken rekedt Mads Mikkelsennek el kell döntenie, hogy viszonylagos biztonságban marad-e ideiglenes táborában vagy elindul egy életveszélyes utazásra az ismeretlenben, abban a reményben, hogy élve kijut. Precíz monodráma, kis pénzből, nagy színészekkel. A film érdekessége, hogy egy YouTube-os videós első egész estés filmrendezése. Joe Penna kiváló munkát végzett.

Fagyos pokol (6 Below: Miracle on the Mountain)

6 Below: Miracle on the Mountain egy 2017-es túlélő dráma, Eric LeMarque könyve alapján. LeMarque valóban megtörtént, halálközeli élményét meséli el, aki egy heves hóvihar idején a High Sierrában rekedt, így mindent be kellett vetnie a túléléshez. Eric egy „ki ha én nem, faxxa gyerek” volt világéletében, fiatalabb korában profi jégkorongjátékos, a francia válogatott tagja, egyúttal adrenalin junkie snowboardos. High Sierra határvidéke nem egyszerű sztori. Valójában fel se fogjuk a sok snowboardos videó láttán, hogy ezek a srácok milyen veszélyes helyen csúsznak. Eric az emberi teljesítőképesség határaihoz ér és kénytelen megküzdeni saját személyes démonaival is, miközben a túlélésért küzd. Természetanyánk tanított neki egy olyan leckét, ami után megtért és visszavett az arcából.

A jeges túlélő sztorik gyakori témái a filmeknek. Van pár, ami nem került a listánkra. A Fehér pokol és a Survive olyan hibákkal rendelkeznek, amitől nem lehet őket komolyan venni. Digitális farkasok az AI-havazásban. A vadon foglyai egy jutalomjáték Anthony Hopkins-rajongóknak, de kiszámítható. A Derszu Uzala, Kuroszava belső-szibériai filmje egy csoda, de a jég birodalma csak részben témája a filmnek. Ha tudtok ajánlani nekünk túlélő filmeket, akár jéggel vagy anélkül, kérjük, tegyétek meg kommentben! Lesz folytatása a cikknek.

Tisztelt Olvasó!
A magazinnak szüksége van a segítségedre, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

A 4BRO magazint azért hoztuk létre, hogy olyan egyedi és minőségi tartalmak születhessenek, amelyek értéket képviselnek és amik reményeink szerint benneteket is érdekelnek.

Az ilyen tartalomalkotás azonban időigényes és egyben költséges feladat, így ezen cikkek megszületéséhez rátok, olvasókra is szükség van.
A magazin működtetésére nagylelkű és folyamatos támogatásotok mellett vagyunk csak képesek. Kérjük, szállj be te is a finanszírozásunkba, adj akár egyszeri támogatást, vagy ha megteheted, legyél rendszeres támogatónk.

Amennyiben értékesnek érzed munkánkat, kérlek támogasd a szerkesztőséget a cikkek megosztásával.
Kapcsolódó cikkek

A nyolcvanas évek legendás sci-fi rajzfilmjei

Félelem és reszketés a választás előtt Hunter S. Thompsonnal: The Ballot or the Bomb dokumentumfilm nyomában

„Az örök vesztesek” legnagyobb győztese Al Bundy

A nyolcvanas évek legendás dark fantasy rajzfilmjei

Jim Henson: az ideák embere, aki mindenkit a háttérből mozgatott

Werner Herzog: egy mindenki ellen, egy mindenkiért!