A COVID-időszak alatt egy új, bátor és laza trend van kibontakozóban. Valószínűleg amióta nem kell bejárni dolgozni, azóta otthon titokban már merik hordani az emberek ezeket a cipőket, amikről a későbbiekben szó lesz. Természetesen csak jópofásodok, bár nem tudom a viccem vagy ez a cipőfajta az erőltetettebb.
Az elmúlt évtized a sportcipők reneszánszáról szólt. A klasszikus modellek mennybe mentek, és ebből következően pedig túlárazottak is lettek. Két évvel ezelőtt egy Nike Dunkot simán vettél 50 amerikai dollárért, de a hypebeast tinédzserek, akik ma veséjüket eladnák egy ritkább Jordanért, szinte el sem hiszik, hogy ezeket akár leárazva is meg lehetett venni néhány évvel ezelőtt. A sneakerfreak világ ma már nem egy furcsaság, mondhatni, hogy a cipőfetisiszták legyőztek minket.
Ennek köszönhető az is, hogy a legnagyobb divatházak is nyitottak a sportcipők felé. Van Prada x adidas, Reebok x Maison Margiela, Puma x Alexander Mcqueen, Nike x Dior, de a sort még bőven lehetne folytatni.
Ha szereted a bevágó tangapapucs érzést, amit a flip-flop ad nyáron, akkor mostantól van lehetőség megélni az élményt hidegebb időben is. Az ötlet szintjén a tabi volt a nagypapa és a Vibram FiveFingers volt az apa, ami a mai napig a legfurcsább cipők egyike
A tabi a hagyományos japán vastag vitorlavászon (ha azt mondom farmer így jobban érted) zokni, melynek boka fölé ér a szára, és jellegzetessége, hogy elválasztja a nagylábujjat a többitől. Férfiak és nők egyaránt viselik, elengedhetetlen része a tradicionális japán öltözéknek. Formáját tekintve ugyanilyen a cipőként hordott tabi.
A japánok amúgy télen sem csak cipőt hordanak, létezik náluk egy extravastag téli zokni, amit kifejezetten a fatalpú papucshoz hordanak. Nehogy már cipőt hordjak, amikor lehet vastag zoknival papucsot is hordani télen.
Egyik felem ruhahippi, virágozzék minden virág, a változatosság gyönyörködtet, a másik felem meg ruhasoviniszta, és azt gondolja, hogy akinek nincs egyénisége az megpróbál venni magának, így akarja megmutatni, hogy milyen egyedi forma is ő. Tegyük azért hozzá, hogy a tervezés szintjén a Nike Road Warrior tényleg sci-fi filmet idéző mestermű. Miközben az Off-White, vagy Supreme kollaborációk a méregdrága árukkal sokszor nem adnak semmit, csupán egy logót.
Nem tudom, hogy a brexit indította-e el ezt az elválós stílust, de pont ezzel egy időben kezdte el a Maison Margela az első sportkollaborációit a Reebokkal.
A Nike erre rálicitált, beizzították az időgépüket, és egyenesen a jövőből hoztak egy modellt, de már a Converse (ami pedig szintén Nike már egy ideje) meg a New Balance is tervezi a tabistyle cipők piacra dobását.
Ugye rögtön felmerül a kérdés, hogy milyen zoknival lehet ezt hordani. Marad a lábtyű, vagy Japánba kell költözni? Japánban ugyanis természetesen lehet venni nagylábujjas tabizoknit. Mondjuk Japánban mindent is lehet venni, de ez egy másik cikk témája lesz.