A német szövetségi parlament május 6-án megszavazta, hogy az ország klubjai és élőzenés rendezvényhelyszínei kulturális intézményi besorolást kapjanak. Ezelőtt szórakozóhelyként minősítették őket a bordélyházakkal és kaszinókkal egyetemben, azonban mostantól ugyanolyan jogi státuszt kapnak, mint a múzeumok, színházak és operaházak.
A döntés miatt a klubok és az élőzenés helyek kevésbé lesznek kiszolgáltatva a dzsentrifikációnak, és a városfejlesztési befektetőknek.
Németországban a klubok fontossága nem is kérdés, hiszen ezek adják a legtöbb város, főként Berlin lüktetését. Mostantól ha megkérdezik milyen volt a berlini kiruccanásod, simán azt mondhatod, hogy kulturális programokban vettél részt arra, hogy elmentél egy vad partyra a KitKatbe, aztán reggel átcammogtál a Tresorba vagy sorban álltál a Berghain előtt.
Németországban a klubok fontossága nem is kérdés, hiszen ezek
adják a legtöbb város, főként Berlin lüktetését.
Tavaly januárban, amikor az ikonikus neuköllni Griessmuehle nevű klub bezárt Lutz Leichsenring, a berlini klubbizottság elnöke a Dazednek azt nyilatkozta, hogy az emberek tehetetlenek, mert látják ahogy a város elveszíti az identitását és a szívverését.
Az aktivisták egy évnyi kampányolása után a Zöld Párt, a Baloldal, a Szabad Demokrata Párt és a CDU/CSU (Kereszténydemokrata Unió, Bajor Keresztényszociális Unió) segítségével Németország hivatalosan is úgy döntött, hogy tenni fog azért, hogy megvédje ikonikus klubjait és kulturális intézménynek nyilvánította őket.