Nagy szavak helyett nagy fotók.
Ha nem lenne elcsépelve a szófordulat, ide kéne mindenképp írni, hogy „több mint” sportfotó. Ebbe nézünk most bele, mellyel régi restanciánk kerül kiegyenlítésre. Eddig nem írtunk a Red Bull Illume fotóversenyről, holott a téma 100%-ban beleillik 4BRO-oldal profiljába. De ami késik, nem múlik.
Mi is ez a Red Bull Illume
A vizualitás mindig is a sportmédia kiemelt részét képezte. Ez különösen igaz az action- és kalandsportok világára, melyek megjelenése új perspektívába helyezte a képalkotást, messze túlmutatva a stadionok és csarnokok világán. És itt jön képbe a Red Bull, amely évtizedek óta ennek a közegnek az egyik mozgatórugója és egyben dokumentálója. Így szinte magától érthetődő volt, hogy a kört tágítva, több ezer fotós bevonásával még inkább erősítsék a tudatot, miszerint kevés sokszínűbb és változatosabb millő van, mint a miénk. Mindezt a Red Bull Illume Image Quest névre keresztelt versenyen keretében.
Kreatív és magával ragadó, úgynevezett „nem is értem, hogy csinálta” fotókat mutat be. Kettős küldetése van, egyfelől sok tehetséges fotósra is végre reflektorfény esik és közelebb hozza a közönséget az action- és kalandsportok világához. Nem minden évben rendezik meg, általában háromévente. 2021-ben volt a hatodik kiadása. Albumformátumban is kiadják. Érdemes beszerezni.
Az Image Quest első kiadása 2007-ben volt, 90 ország 2000 elismert és amatőr fotósát hozta össze, akik akkor több mint 7500 képet küldtek be. 2021-ben a zsűri már összesen 41 447 pályaművet nézett át. A jelentkezések számát tekintve az eddigi rekordot a 2019-es kiírás tartja, amikor mintegy 59 551 fotó érkezett be a pályázatra.
A zsűri változó összetételű, de mindig 53 neves fotószerkesztőből és sportfotószakértőből áll, akik öt szavazási körben leszűkítik a válogatást. Így 256 elődöntős, 56 döntős, 11 kategóriagyőztes, és végül egy összesített győztest hirdetnek meg. Az összesített győztes 2021-ben Will Saunders, 2019-ben pedig Ben Thouard lett, de itt mindenki a legmagasabb szint. Már bejutni az elődöntőbe is nagy szó.
A verseny történetének legnagyobb magyar sikerét 2016-ban Pálfi Balázs érte el, amikor egy a Red Bull Air Race budapesti futamán készült fotója döntőbe jutott
2021-ben Kovásznai Balázs fotójára is lehetett szavazni. A zsűri a Sports Illustratedtől, a The Timestól, a Transworld Snowboardingtól, National Geographictól, tényleg a legkomolyabb helyekről kerül ki. A képek színvonala is indokolja. Sokszor nehéz dönteni és összehasonlítani, hogy két nagyon jó kép közül melyik a még jobb. Szinte lehetetlen. Ezért is biztatunk mindenkit, aki szerelmese a dinamikus fotózásnak, hogy ne csak a mi válogatásunkat, hanem az eredeti teljes sorozatokat is nézze meg.
A verseny után az 50-60 döntős képet kivételes szabadtéri helyszíneken mutatják be. Magyarország ebben sajnos le van maradva. Külön cikket lehetne arról is írni, hogy milyen különleges helyszíneken tartották eddig az Illume-fotókiállításokat. Ausztria Red Bull-központ, ezért persze ott kitesznek magukért, de Horvátország, Szlovénia, Lengyelország is komoly kiállításokat tart ebben a témában. Nálunk legutóbb, bár nem akarom lekicsinyelni, de a nyíregyházi Korzó bevásárlóközpont folyosóin csodálhatták meg a látogatók a 2021-es sorozatot. De legalább láthatták.
Múlt, jelen jövő, sport és fotó
2021 volt a projekt hatodik kiadása, amely a világ minden tájáról érkezett fotósok munkáját egybegyűjtötte. 2023 őszén lesz a következő, elvileg. 2021-ben voltak érdekes változtatások. A Best of Instagram kategória elég sajátos, ide fotókat és mozgóképeket is lehetett beküldeni. A globális versenyre egyébként amúgy nemcsak a weboldalon, hanem saját profillal, az Instagramon is beküldhették a pályaműveket az alkotók. A Photo Story/Fotótörténet kategória volt a legújabb kiegészítés. Ez gyakorlatilag egy fotósorozatot takar, amely mintegy diavetítésben mutatja meg a 30 másodperctől 3 percig tartó fényképsorozatokat.
Az Illume Image Quest a kamera mögött álló egyénre fókuszál, bár képeiken sokszor az adott sport sztárjai láthatók. A New creativity, Experimental, Playground kategóriák a sportfotón messze túlmutató képek gyűjteménye. Szociofotó, természetfotó, és fotóművészet keveredik bennük. Lorenz Holder képe amikor Senad Grosic egy rozsdás kilátón gurul végig Senftenbergben, akár a deszkázható szobrok cikkünkbe is bekerülhetne, mert maga a kép is műalkotás.
„A kalandsport, extrém és akciósport-fotózás még mindig fejlődik, különösen a fizikai és kreatív kihívások tekintetében. A 15 évnyi magas színvonalat hozó munkák után még mindig meglepő látni, hogy kétévente mennyi új ötlet kel életre a feltörekvő fotósok kamerája előtt. A Red Bull Illume lényege, hogy megvilágítsa a világ legkiválóbb akciósportképeit, valamint meg nem énekelt hőseit – a kamerák mögött álló embereket.” – Ulrich Grill, a Red Bull Illume alapítója.
Az biztos, hogy nagyon sok esetben messze túlmutatnak a képek a sportfotózáson vagy az elképesztő helyszínek megörökítésén. A fotómunkákat művészeti formaként is el kell ismerni. Erre is rávilágít a „Vörös Bika” által támogatott illuminátus. Kíváncsian várjuk 2023-at. Addig is merüljünk el az Illume képeiben!