A berlini klubélet legendás, és Berlin kétségkívül a techno fővárosa, ami 2021 óta már a világörökség része is, a német újraegyesítés korszakát meghatározó zenék védelme érdekében.
Berlinbe nem feltétlenül azért megy az ember, hogy a múzeumokat járja vagy az építészetet csodálja. Mi ezúttal a techno klubok és a hangulatos kocsmákat ajánljuk: az elektronikus zene kedvelőinek egyenesen kötelező feltérképezni ezeket a helyeket.
Bár a technonak nem jósoltak nagy jövőt, mára meghatározó helye lett a zeneiparban. Az 1990-es években, miután a berlini fal leomlott, az elhagyott keletnémet épületekben tartott rave-bulik jelképezték az újraegyesített Németországot, és a mindenki számára újonnan megtalált szabadságot.
Azóta töretlenül tart az aranykora, a “techno scene”, ami az egész zenei kultúrát jelenti, beleértve az öltözködést, a fényeket, és mindent, ami ehhez a stílushoz kapcsolódik.
A techno Berlin zenei éltető eleme – ahol a ritmus összefonódik a város történelmével
A világ egyik leghíresebb klubját mindenképp meg kell említeni: ez a Berghain. A bejutás nem könnyű, de érdemes megpróbálni, mert olyan élményben lesz az embernek része, amit más szórakozóhelyen biztosan nem tapasztalt még. Kívülről egy lepukkant gyárépületnek tűnik, de belülről óriási, csodás design-nal, izgalmas emberekkel, és nem mellesleg iszonyatosan jó hangrendszerrel.
Készen állsz életed legemlékezetesebb estéjére/hétvégéjére? Akkor tegyünk egy kis betekintést az igazi berlini techno bulikba! Ha sikerült türelemmel kiállnod a hosszú Berghain sort, és vagy olyan szerencsés, hogy be is engednek, akkor megérkeztél a techno templomába.
A sorban egyébként senki sem panaszkodik a hidegre vagy a hosszadalmas várakozásra. Ez szinte egyből elutasítást jelentene az ajtóban – meg az, ha valaki nagyon részeg vagy feltűnően külföldi. Mindenki fegyelmezett, és van, hogy órákig várnak az emberek a sorban. Személyes élményeimből a leghosszabb sor, amit ki kellett állnom, az 5 óra volt a reggeli hidegben. De megérte!
Az izgalom visszafogott érzése kezd szétáradni benned, ahogy a bejárat látókörébe kerülsz. Amint bent vagy, nincs más dolgod, mint felfedezni mindent. Ha inkább a house beateket kedveled, akkor a Panorama bárban mindig jó buli van: itt egy kicsit könnyedebb a zene, amikor feljön a nap, sokszor kinyitják a redőnyöket, hogy a nappali fények és a zene üteme összeérjen a táncban.
De ha valaki inkább a sötétben maradna, az sem probléma. A fő tánctér mennyezete 18 méter magas, és az alatta lévő izzadságcseppek között húzódó űrt a világ egyik legerősebb hangrendszere tölti ki. Akik pedig szeretnék kiélni szexuális vágyaikat, azoknak ott vannak a dark room-ok. Ez mondjuk nem jelenti azt, hogy ne lehet látni szexuális együttléteket a klub bármely részében: és ez ott teljesen természetes.
A szexualitás egyébként nagyon fontos része a berlini klubéletnek. Bulizhatsz meztelenül, de az sem zavar senkit, ha garbóban vagy, ahogy jól érzed magad: ez a szép az egészben. A bent zajló eseményeknél is rejtélyesebb a Berghain door policy-ja, mert a kidobók nagyon válogatósak. Vannak persze praktikák és tippek, amikre érdemes odafigyelni, de legtöbbször azt nézik, hogy mennyire illesz bele az aznapi party scene-be.
Az itt élő techno kedvelőknek jóformán heti program, hogy tiszteletüket tegyék a klubokban. Sokan egyébként kifejezetten a zenei kultúra, illetve az elfogadó közeg miatt költöznek ide, akár a világ másik feléről is.
Berlinben a kicsit extrémebb, vagy más irányultságú embereknek sem kell aggódnia, mindenki megtalálja a maga helyét. Olyan kicsit, mint egy nagy család, ahova mindenkit befogadnak. Berlinben nem számít, hogy ki vagy, a klubokban szabad lehetsz.
Itt mindenki másképp táncol, mindenki másképp öltözködik, ráadásul a korosztályban sincs határ: a tinitől a hatvan pluszosokig bárki megfordulhat a szórakozóhelyeken. Ha nincsenek határaid, és a legextrémebb buliktól sem rettensz el, akkor a fétis kedvelő emberek mekkája a KitKat Klub.
A hely önmagában megtestesíti azt a befogadó, megengedő szellemiséget, ami annyira meghatározza Berlint; a szex, a fétisöltözet és a nyitottság erősen ajánlott. Bár a kidobók itt meglehetősen szigorúak, barátságos hangulatra számíthatsz, ha túl vagy a ruhatáron: mert ez általában azt jelenti, hogy kétségtelenül azok közé tartozol, akik levetkőznek, mielőtt a tánctérre lépnek.
Itt minden korosztály, testtípus, valamint a nemek és szexualitások széles spektruma megtalálható. A csodálatos techno ütemek és az elképesztő fények mellett olyan érzésed van, mintha a barátaiddal táncolnál. Természetesen mindenki maga dönti el, hogy miben szeretne részt venni a buliban, itt minden szexuális tevékenység belefér. De ha valaki csak táncolni és és lazulni megy le, az sem probléma – ez mondjuk a ritkábbik eset, hiszen a KitKat-be általában céltudatosan mennek az emberek.
Berlinben a legtöbb hely nem egyszerűen egy szórakozóhely. Ott teljesen természetes, hogy a bulik 48 vagy 72 órásak, és vannak akik végig ott maradnak, vagy hazamennek, alszanak, és visszamennek a 3. napon. Feltehetjük a kérdést akkor, hogy hogyan lehet bírni? Nagyon sok chill része van a kluboknak, kívül és belül is. Nem ritka, hogy ezeken a félreeső helyeken alszanak, töltődnek az emberek. A legtöbb helyen tudsz venni főtt ételt is, de ha az nincs, akkor fagyit vagy csokit biztosan. A Wilde Renate például egy olyan klub, ahol azt érzed, hogy belecsöppentél az Alíz Csodaországban világába – a benti részen szűk folyosókból nyílik rengeteg szoba, kicsit olyan az egész hely, mint egy labirintus, de épp ettől izgalmas. Tökéletes hely az igazi hedonisták számára, akik szeretnék felfedezni a legbensőbb vágyaikat.
Szabadság
Én személy szerint sok országban jártam klubokban, de ezt a fajta szabadságot és életérzést sehol máshol nem tapasztaltam. Az például, hogy leragasztják a telefonok kameráját, – mert a fotózás tilos ezeken a helyeken – szerintem mindenhol be kéne vezetni. Az emberek sokkal inkább foglalkoznak a jelennel, benne vannak a ‘most’-ban. Ráadásul nagyon kiábrándító tud lenni, amikor egy DJ játszik, és mindenki telefonnal a kezében videózik. Egyszerűen elveszik az igazi élmény.
De van egy másik oka is: a társadalmi-közösségi összetartozás. Szeretnék, ha minden klub egy safe space lenne, egy olyan hely, ahol nem készülnek senkiről fotók és videók, ahol igazán elengedhetik az emberek magukat. Ezeken a bulihelyeken sok esetben olyan társadalmi csoportok fordulnak meg, akik támadásoknak lehetnek kitéve, így ez a szabályozás az ő védelmüket is szolgálja.
A Covid sem tudott kifogni a berlini klubok népszerűségén. Amíg zárva tartottak, addig mentek az online bulik. Ez persze nem hozta ugyanazt az élményt, de a helyek szerették volna, ha a törzsközönségük nem marad ki a hétvégi bulikból, tomboljon bármilyen világjárvány. A Berghainban például volt egy STUDIO BERLIN nevű kiállítás, ami a Berlinben élő és alkotó kortárs művészek alkotásait mutatta be. Az előadás német és nemzetközi nézőpontokat mutatott be a fényképezés, szobrászat, festészet, videó, hang és installáció területein. Próbált minden klub valahogy életben maradni, ki online bulival, ki kiállítással.