Folyékony mágneses fémszobrok
A ferrofluid anyagok elhoztak egy új művészeti irányzatot, ami most bontogatja szárnyait. Mi van? Nem tudom elmondani, inkább, nézd meg!
Eric Mesplé
Sachiko Kodama – Ferrofluid Sculpture
Alessandro Brighetti „Schizophrenia”
Amikor művészetről beszélünk, ha nem értjük vagy nem is tetszik az adott munka, általában értjük a kontextust és a formát, ami létrehozza. Húrok egy gitáron, dob, festék és vászon, kő, fa. A technika fejlődésével viszont új anyagok jönnek létre, melyeknek természetét csak most fedezzük fel. Az új formák új művészetet is szülnek.
Vasfolyadék avagy a mozgó fém
A ferrofluid a latin eredetű „ferrum” (vas) és „fluidum” (folyadék) szavakból tevődik össze. Olyan folyadék, mely mágneses térben erősen polarizálható. A ferrofluid egy nanoméretű vasrészecskéket tartalmazó folyadék, amelyet a NASA fejlesztett ki az 1960-as években. Eric Mesplé és pár hasonló művész az elmúlt években kísérletezett a mágneses folyadékkal, és az eredmények lenyűgözőek. A vasfolyadék nagyon kis ferromágneses részecskéket tartalmaz. Ezek a részecskék körülbelül 10 nanométeresek (ez 0,00001 mm). Ezen részecskék miatt a folyadék erősen reagál a mágneses mezőkre, és furcsán viselkedik a mágneses térben.
Orvostudományban, high end hangtechnikában és elektronikus készülékek esetében is használják kis mennyiségben. Hátránya, hogy idővel, néhány év elteltével lebomolhat a felületaktív anyag, amely a részecskéket borítja, és így a részecskék összesűrűsödnek egy adott pontba. Ha ez bekövetkezik, a ferrofluid többé nem reagál a külső mágneses mező hatásra. De addig mintha egy idegen anyag lenne itt, ami ellentmond az eddig ismert fizikának.
A lágyság keménysége
FFF avagy folyékony fémfizika
Az iparban már a múlt század elején szívesen alkalmaztak volna folyékony mágneses anyagot. Azonban a szilárd mágneses anyagok előbb vesztik el mágneses tulajdonságaikat, minthogy megolvadnának. A kolloid, kevert mérettartományba eső részecskék speciális mágneses tulajdonságokkal rendelkeznek, és a rendszer azt a látszatot kelti, mintha a folyadék mutatna mágneses tulajdonságokat. Ha a mágneses tér elég erős és a mágneses folyadék elég tömény, akkor a folyadék „megszilárdul”, magyarán olyan erős anyaggá is válhat, mint egy rendes fém. Tehát egy folyékony fejsze, ami képes vágni, zúzni, de aztán a mágneses tér megszűnése után a rendszer újra folyadékként viselkedik. Ezt azért írtam le, mert folynak kísérletek erre. Egyelőre, ha túl nagy a mágnesesség, szétesik a kolloid anyag.
A mágneses folyadék esetében a mágneses tér elegendően nagy ahhoz, hogy legyőzze a felületi feszültséget és a gravitációt, ezek a jövőben beláthatatlan technikai fejlődést hozhatnak. Ha addig nem barmoljuk szét a bolygót és magunkat.
Levitáló avagy lebegő ferrofluid
A Mesplé szelet
Mesplé már 14 évesen egy öntödében kezdett köztéri szobrokat gyártani. A Rocky Mountain College of Art and Design főiskola képzőművészeti oklevelét szobrászatból szerezte. 2011-ben a Kaliforniai Egyetemen szerzett Master of Science fokozatot számítástechnika és mérnöki szakon.
A művészként és mérnökként is elismert Mesplé a kreatív tudományok széles skálájában jeleskedik. Művészetét az informatikával kombinálva indul felfedezésre a határterületeken. A Ferreflection Pool nevű alkotása például valós idejű videóinterpolációt, mikroprocesszorokat és 320 elektromágnest egyesít, hogy tükröző sziluetteket hozzon létre a néző mozgó testéről. A folyadék mágnesesen reagál, és kioldáskor tüskéssé gyűrődik.
A humán bölcsész művész kategória is egy sablon keret. Sok művész rendelkezett már az ókorban is természettudományos ismeretekkel. A szobrászok komoly statikai ismeretekkel bírtak, Goya is például nemcsak festő, de kémikus is volt. A részeges, abszintos bohém karaktere nagyrészt a francia festők köré épült mítoszoknak köszönhető.
Folyamatban a folyékony jövő
A folyékony fém terminátorrobot egyáltalán nincs olyan messze, mint gondoljuk. Lehet, hogy már van is, csak nem jut el hozzánk. Elég csak a soft robotokra gondolni. Most nem paráztatni akarok, mert egy tipikus emberi gondolkodás, hogy akkor a robotok el akarják pusztítani az emberiséget. Az, hogy egy gépnek öntudata legyen, sokkal nehezebb dolog, vannak pontok, amin nehéz az áttörés. Viszont még a mi életünkben is elképzelhető egy folyékony, mágneses anyagú mozgó soft robot.