A zine kifejezést általában a különféle szubkultúrákhoz kapcsolódó, házi készítésű vagy olcsó sokszorosító technikával készült kiadványokra szokták használni, bár ez csupán egy tradicionális szempont szerinti meghatározása az ebbe a műfajba tartozó füzeteknek. De akkor mi a helyzet mondjuk egy összehajtott A4-es lappal, vajon az tud művészeti tartalmat képviselni?
A zine-kultúra kialakulása a közép-kelet-európai régióban a szamizdatok megjelenésével vette kezdetét. Nyugat-Európában a különböző politikai mozgalmak, az aktivizmusoknak és az alternatív zenei (beat, punk, stb) kultúrának köszönhető a műfaj kialakulása.
A zine kedvelők táborát két részre oszthatjuk. Az egyik a vizualitás mögött megbújó tartalmat keresi. A másik a műfaj által adott grafikai sokszínűségnek a nagy kedvelője. Bátran állíthatjuk, hogy hazánkban, jelen pillanatban reneszánszát éli ez a művészeti ágazat. Ebben nagy szerepe van mind az ISBN könyvesbolt és galéria megjelenésének illetve az Ukmukfukk zinefesztiválnak.
Az Ukmukfukkon ezidáig négy alkalommal találkozhattak a műfaj szerelmesei és az arra kószáló járókelők a hazai, valamint a nemzetközi zine-kiadók legfrissebb termékeivel. Az ISBN könyvesbolt és galériának, ahogy már említettük igen nagy és fontos szerepe van ennek a stílusnak az itthoni széleskörű elterjedésében. Ugyanakkor nem csak ezt az igen sokszínű kultúrát hivatott felsorakoztatni és bemutatni. Ennek kapcsán egy olyan kulturális bemutatóteret is üzemeltet, amely a hazai alternatív, független kortárs képzőművészeti szcénának egy elengedhetetlen helyszíne.
Az előbbiekben feltett költőinek ható kérdésre keresem ebben a cikksorozatban a választ. Ahol kísérletet teszek arra, hogy ezt a sokszínű, sokszor szókimondó, őszinte, alternatív gyökerekkel rendelkező képzőművészeti műfajt és annak mind a hazai, plusz a nemzetközi képviselőit bemutassam, ismertessem. Szeretném továbbá kideríteni azt is, hogy mi és milyen művészi üzenete van, vagy lehet egy papírra leírt „semminek”.