Október végén Magyarországon is bemutatják Wes Anderson új filmjét A Francia Kiadást (French Dispatch), amely a pandémia miatt jó éves késéssel kerül a mozikba.
Ha elvesztetted a hited az emberiségben, csalódtál mindenkiben magad körül, a legegyszerűbb orvosság, ha megnézel egy Wes Anderson filmet. Wes Anderson sajátos képi világgal egészíti ki elképesztően emberi történeteit – ez védjegyévé vált már az első nagyfilmjétől az 1996-os Petárdától kezdve.
A kult rendező könyveseket és művészeket is megihlet. Az Atlantisz Könyvsziget Wes Anderson kínálatát ajánljuk most nektek.
Wes Anderson Collection
Abrams, 2013
336 oldalon 400 színes és fekete-fehér fotó és illusztráció
A rendező Grand Budapest Hotel előtti munkásságának nagykönyve. Benne többek között a Petárda, az Okostojás, A fantasztikus Róka úr és a Holdfény királyság werkfotói és kulisszatitkai. A gazdag képanyagot Matt Zoller Seitz Wes Anderson-szakértő a rendezővel készült interjúi és írásai egészítik ki.
Grand Budapest Hotel
Abrams, 2015
256 oldalon 300 színes és fekete-fehér fotó és illusztráció
A címből ítélve sokan arra gondolnak, hogy ennek a filmnek bármi köze van Budapesthez. Hát sajnos nincs, az elnevezés fikció. Illetve nincs mit sajnálni egyáltalán a film annyira jó, hogy már annak is örülhetünk, hogy a címében van Budapest. A részben Stefan Zweig írásain alapuló mozi egy szálloda főportásáról szól a ’30-as években, a korban amelyre már rávetül a nácizmus a fasizmus és a második világháború embertelenségeinek árnyéka. Talán a “legwesandersonabb” Wes Anderson film (eddig.)
Isle of Dogs
Abrams, 2018
256 oldalon 300 színes és fekete-fehér fotó és illusztráció
Anderson második animációs filmje A csodálatos Róka úr után. A Grand Budapest Hotel európai miliőjét követően a Távol-Keletre repítenek minket a kutyák. A tény és a bonyodalom hasonló kérdéseket boncolgat, mint a Hotel, most a diktatúrák kapnak a rendezőtől. Wes ezúttal sem hagyta ki a szereposztásból kedvenc és sokat foglalkoztatott színészeit, akik a hangjukat kölcsönözték a főszereplő, négylábú figuráknak: Bill Murray, Scarlett Johansson és Harvey Keitel hangját is felismerheti az, aki angolul nézi. A könyvből kiderül milyen filmes előzmények vezettek a Kutyák szigetéhez, illetve milyen viszony Wes Andersont a japán filmekhez…
Bad dads – Art of inspired by the films of Wes Anderson
Abrams, 2016
296 oldalon 300 színes fotó és illusztráció
Nem vicc, a könyvet szerkesztő Spoke Art Gallery már 2016-ban összeszedte azokat a műtárgyakat, amelyeket a rendező inspirált. A galéria 2011-ben rendezett egy kiállítást az addig elkészült művekből. A kollekciót – festmények, szobrok, nyomatok – folyamatosan bővítik, ma már több mint 400 darabot számlál.
Accidentally Wes Anderson
Trapeze, 2020
368 oldalon 300 színes fénykép
Wally Koval gyűjteményét – ami tulajdonképpen egy útikalauz – maga Wes Anderson “engedélyezte” sőt, a bevezetőt is ő írta. Mintegy 200 helyre varázsolja az olvasót, amelyek akár lehetnének Wes Anderson jelenetek helyszíne is. Még az Északi Sarkra is elvisz, ahogyan Budapest helyet kap, jelesül az Országház, a Nagycsarnok, a Mátyás templom és a Gellért szálló.
The French Dispatch
Abrams, 2022
Erre még várni kell!