Barion Pixel

Tintin és Lovecraft: egy őrült skót elméjében

Benedek Csanád

2024.07.16.

7 perc

Ha Tintin és Lovecraft találkoztak volna
Tintin és Lovecraft közös vizuális szerelemgyereke kétségtelenül a legszebb és legőrültebb fattyú lenne a képregény történetében. A skót grafikus elsőre különösnek tűnő ötlete nem teljesen alaptalan, hiszen Hergé és H.P. Lovecraft kortársak voltak, és tudtak egymásról. Ráadásul Tintin folyton rejtélyek és különös események nyomában járt, míg Lovecraft írásai telis-tele vannak hasonló misztikumokkal. A közös munka már csak azért is volna izgalmas, mert Hergé finom stílusa és humora oldhatná a mély sötét félelmet, amit a horror nagymestere felépített. Lovecraftról ITT írtunk bővebben. Érdemes elmerülni a világában. Muzski grafikáit nemsokára megismerheted, de addig is egy kis Tintintúra!

Kis Tintin talpaló

Tintin kalandjai mindössze egy 24 albumból álló sorozat, ám ennek ellenére az egyik legnagyobb legendává vált a képregények világában. A sorozat 1929-ben indult hódító útjára. Georges Remi, belga karikaturista, aki Hergé néven írt, először egy tinédzsereknek szóló magazin mellékleteként jelentette meg a Tintin történeteket, de szerencsére hamar elszabadultak a kutyás újságíró srác kalandjai. A sorozat a 20. század egyik legnépszerűbb európai képregényévé vált. 2007-re, egy évszázaddal Hergé születése után, már több mint 70 nyelven adták ki, 200 milliót is meghaladó példányban. Sikere a mai napig töretlen; borítói pólókon és bögréken jelennek meg gyűjtői darabként, és mémek ezrei születnek róla.

A sorozat nagyrészt a valósághű 20. században játszódik. Főszereplője Tintin, egy bátor fiatal belga riporter, akit hűséges kutyája, Snowy (eredeti francia nevén Milou) segít. További barátai és szövetségesei közé tartozik a cinikus és italozó Haddock kapitány, az enyhén őrült Calculus professzor, az inkompetens nyomozópáros, Thomson és Thompson (franciául Dupont et Dupond), valamint Bianca Castafiore, az operadíva.

A sorozat letisztult és kifejező rajzai egész művészeti iskolát teremtettek, világszerte követőkre találva. Hergé jellegzetes „ligne claire” (tiszta vonal) stílusa mára elválaszthatatlan a francia képregényiskolától. A Tintin történetei számos különféle műfajt ölelnek fel: szokatlan kalandokat fantasy elemekkel, rejtélyeket, politikai thrillereket és sci-fit. Éppen ezért lenne tökéletes egy Lovecraft-féle mixtúra. A The Shooting Star (L’Étoile mystérieuse / A titokzatos csillag) már eleve olyan, mintha egy Lovecraft novella lenne.

Az eredeti Tintin történeteket fanyar, olykor gyermeteg humor jellemzi, amelyet kifinomult
szatíra és politikai vagy kulturális kommentár ellensúlyoz. Ez ihlette a skót grafikust arra,
hogy társítsa a vidám belga karaktert a pesszimista amerikai furafejjel.

Tintin kalandjai Cthulhu szörnyű világában

Murray Groat, művésznevén „Muzski,” skót grafikus egy rendkívül szórakoztató művészeti sorozatot alkotott, amely Hergé klasszikus képregényszereplőjét, Tintint áthelyezi H.P. Lovecraft félelmetes univerzumába. Eredetileg Peter Jackson és Steven Spielberg világát tervezte Tintin borítóira, de Lovecraft az igazi találat Tintin az őrület hegyein sokkal izgalmasabb, mintha a frigyládát kutatná.

Ki ne olvasná el, ahogy bátor kalandoraink – és hűséges kutyájuk – szembeszállnak a shoggotokkal, a szörnyhalakkal, a ghoul dzsinnekkel, szektákkal, test nélküli szörnyivadékokkal, álomrablókkal, Cthulhu szörnyével, vagy a világot uraló „nagy öregekkel”? Biztosak lehetünk benne, hogy még Haddock kapitány is kijózanodna!

Milyen borzalmak várnának a naiv belgára és barátaira, miközben a Föld sötét zugaiban megbúvó feltáratlan korszakok titkait kutatják? Vajon hősiesen legyőznék és menekülnének a gonosz csillaglényektől és egyéb szörnyűségektől, vagy a kegyes feledést választanák? Lovecraft világában tudjuk, hogy a végkifejlet vagy őrület, vagy halál. Kozmikus léptékű jelentéktelenségünk bizonyítékaként mi sem szolgálhat jobban, mint az a tény, hogy ezek a művek soha nem születtek meg, csupán a borítók. Muzski azonban konkrét javaslatokat is tett.

Képzeljük el Tintint és Snowyt, amint Herbert West félreértett és kétes tevékenységei után nyomoznak. West, aki egy ősi egyiptomi recept és a modern technika segítségével próbálja feltámasztani a halottakat egy furcsa gyíkgén-leves segítségével. Ismerjék meg H. P. Tintin furcsa kalandjait!

Az egészben az a vicces, hogy ez olyan, mintha Godzillát egy fogpiszkálóval próbálnád legyőzni.

Sajnos a The Whisperer in Darkness, azaz A suttogó a sötétben és a többi történet Tintin verziója sosem készülhetett el. Csupán a borítók születtek meg, de ezek is problémákat okoztak. A Tintin jogait birtokló Moulinsart kiadó azonnal beperelte a vicces skót grafikust, lévén egyáltalán nem voltak nyitottak semmilyen posztmodern fekete humorra. Ez különösen sajnálatos, mivel az eredeti Tintin is kissé polgárpukkasztó és nonkonformista volt.

Murraynak még nyilatkoznia is kellett arról, hogy nem keresett pénzt a munkáival:

Nem árulom ezeket a Tintin/Lovecraft paródia borítókat. A Tintin karakterek és könyvborítók tervezése, valamint a szövegezés a HERGE/MOULINSART S.A. tulajdona. Beperelhetnek, ha ezekből profitálok. Mivel nem adom el az alkotásaimat, egyértelműen kijelentem, hogy a HERGE/MOULINSART S.A. a szerzői jog tulajdonosa, és ezeket a műveket csak megtekintésre és FAN ART-ként címkézve hozom nyilvánosságra.”

Egy másik alkalommal így nyilatkozott erről: „Mivel a borítóterveim ugyanazt az elrendezést és dizájnt követik, mint a Hergé által készített Tintin borítók, könnyen összetéveszthetők a valódi könyvek valódi borítóival, ahogy ez már meg is történt. Az olvasók érdeklődtek is ezek felől a HERGE kiadónál. Érdekes, hogy még egy Halloween-i különszámot sem gondoltak kiadni.”

Sokan úgy vélték, hogy Murray akár bele is állhatott volna a dologba. Azért nem tette, mert ekkor már halálos beteg volt, és más, fontosabb ügyek kötötték le a figyelmét.

Ki ez a muzsik, Muzski?
Murray Groatról nehéz adatokat találni. A művészvilágban Muzski vagy Muz néven ismert, és annyit lehet tudni róla, hogy Skóciából származik. Honlapja rejtélyes módon eltűnt, DeviantArt blogja pedig 2012 óta nem frissült. Egy alaposabb kutatás után kiderült, hogy rákbetegséggel küzd, és kemoterápiás kezeléseken vesz részt. Cikkíróként és témák után kutatva néha szívszorító információkkal is szembesülünk.

Egyszer csak ezt olvasom:
Hello mindenkinek, Murray bátyja, Donald vagyok.

Tudom, hogy Murray ezt az online oldalt és naplót használta arra, hogy tájékoztassa az érdeklődőket a dolgairól. Szívszorító ezt írni, de sajnos múlt péntek este elhunyt. Az elmúlt három évben rendkívül erős volt és kitartóan küzdött, de most már békében nyugodhat. Egészségi állapota gyorsan romlott az elmúlt héten, és békésen hunyt el az edinburghi Fairmilehead-i Marie Curie hospice-ban, családja körében. Tudom, hogy sok barátja volt itt, akik rengeteg támogatást nyújtottak neki, és ezért hálás vagyok.

Nyugodj békében Muzski és köszönjük a szellemes grafikáid.

Tisztelt Olvasó!
A magazinnak szüksége van a segítségedre, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

A 4BRO magazint azért hoztuk létre, hogy olyan egyedi és minőségi tartalmak születhessenek, amelyek értéket képviselnek és amik reményeink szerint benneteket is érdekelnek.

Az ilyen tartalomalkotás azonban időigényes és egyben költséges feladat, így ezen cikkek megszületéséhez rátok, olvasókra is szükség van.
A magazin működtetésére nagylelkű és folyamatos támogatásotok mellett vagyunk csak képesek. Kérjük, szállj be te is a finanszírozásunkba, adj akár egyszeri támogatást, vagy ha megteheted, legyél rendszeres támogatónk.

Amennyiben értékesnek érzed munkánkat, kérlek támogasd a szerkesztőséget a cikkek megosztásával.
Kapcsolódó cikkek

Lutohin és a jugó sci-fi

Tiger Tateishi: Az ember, aki ébren is álmodott

Laurent Durieux, a plakátkirály

Erő és finomság harmóniája – Poni vizuális poézise

Földöntúli félelmek festője: Giger

A francia graffiti első bárója, a titokzatos Monsieur A. nyomában