Megvoltak mindenkinek fiatal korában a „bezzeg az én időmben” típusú megjegyzések az idősebb generációtól? Bár annak idején magam is arccal a falnak tudtam volna rohanni tőlük, úgy fest egyszer mindenki eléri azt a kort, amikor – ha maga ugyan nem is osztja a fiatalabbaknak az észt – de legbelül végül eljut arra a következtetésre, hogy régen, ha nem is minden, de tényleg sok dolog jobb volt. Ma ennek jegyében az amerikai egyetemisták korszakalkotó tavaszi buliját, a 80-as években berobbant Spring Break-et járjuk körül korabeli ritka hangulatfotókat és zenéket segítségül hívva.
Bár a Spring Break tradíciója relatíve új, mára eljutott oda, hogy az amerikai egyetemisták zömének számára a koleszes évek csúcspontját jelképezi. Persze tegyük félre a kockákat, akik ilyenkor is a tankönyveket bújják vagy otthon ücsörögnek az X-Box előtt, a rátermettebb többség a márciusi szünetet arra használja fel, hogy egzotikus helyekre utazzon, ahol aztán vállalhatatlan módon viselkedve, eszelős bulizásba kezdjen a fékevesztett kortársakkal.
Egy kis történelmi flashback
Mielőtt azonban beülünk a DeLoreanba, hogy a fluxuskondenzátort beizzítva visszautazzunk történetünk csúcsidőszakába, a mágikus 80-as évekbe, kell egy kis kitérőt tennünk, hiszen a Spring Break tradíciója már 1938-ban, méghozzá egy úszóversennyel indult el a floridai Fort Lauderdale-ben. Az esemény a hatvanas évekre már országos hírnévnek örvendett, amit persze a helyi vállalkozások – gondolunk itt elsősorban a kocsmákra és az egyéb alkoholt és junk food-ot mérő egységekre – alaposan kihasználtak. Talán nem véletlen, hogy a város nevét manapság már Fort Liquordale-ként emlegetik azon diákok, akik a tavaszi szünetet féktelen bulizásra szeretnék kihasználni. Hogy akkoriban milyen zenékre döntötték magukba az egyetemisták a szeszt arról példának okáért idepattintjuk Van Morrison 1967-es slágerét a „Brown Eyed Girlt”:
Van Morrison – Brown Eyed Girl
A fenti számhoz egy zárójeles megjegyzés: az eredeti szövegében „Brown Skined Girl” szerepelt, amit a fiatalok persze imádtak, ám a vaskalapos cenzúra túlontúl szexistának értékelt, így a bakelitre és a rádiókba már a fenti „cenzúrázott” szöveggel került fel.
A milliárd dolláros buli
A történelmi kitérő után utazzunk vissza a jövőbe, vagyis a Spring Break hőskorába, a 80-as évekbe. A tavaszi bulizók létszáma 1985-re meghaladta a 370 ezer főt Fort Lauderdale-ben és a helyi hatóságok megelégelték a féktelen partizást, ami évről évre többezer letartóztatáshoz vezetett. A hatóságok emiatt szép sorban elkezdtek buligyilkos intézkedéseket hozni, többek között például betiltották az alkoholfogyasztást a tengerparton majd egyenesen nemkívánatossá bélyegezték az egyetemistákat.
A helyi pubok nagy bánatára az amerikai diákok ezt követően flegmán vontak egyet a vállukon és más egzotikus úticélok után néztek, így a Spring Break jelenség átterjedt Florida más partszakaszaira, majd végül Panama City-be, Texasba, és a mexikói Cancúnba is.
Persze Fort Lauderdale-ben is hamar visszavettek az agyarokból, hiszen azonmód leesett, hogy a helyi közösségnek bizony pöttömnyit hiányzik az a gigantikus, már akkoriban is 1 milliárd dolláros pénzfröccs, amit a diákok elszórtak a szünet alatt. Az átlagos bulizó ugyanis már annak idején is 1000-1500 dollárt vert el – jórészt alkoholra, aminek az életkori korlátozását akkoriban vitték le 21 éves korhatárra – az egyhetes szünetben. Ezen nem csekély összeg akkoriban bizony egy átlagos négyfős, floridai család egész havi élelmiszerköltésének számított.
Ami a Spring Breaken történt, az onnan soha nem került ki
A közösségi média előtti időkben még nem járkált mindenki okostelefonnal a zsebében, hogy egy vizes pólós versenyen vagányul felhúzott, közszemlére tett cickót real time posztoljon fel az internetre, emiatt pedig a bátorra piált fiatalok lazán dobálták le a textilt a tengerparton, hiszen, ami a Spring Break-en történt, azt a későbbiekben a jótékony homály fedte örökre…
Természetesen rengeteg film készült a témában, amiből szerény véleményem szerint a legjobb a John Cusack főszereplésével készült klasszikus, a „Tuti dolog” (The Sure Thing). Egy rövid hangulatcsináló videót be is linkelünk John Cusack autóban elköltött reggelijéből (színészkollégája Daphne Zuniga villantását, amely szintén szerepel a film egy pontján a mostani píszi időkben inkább kihagyjuk):
Valóban minden jobb volt régen?
És a „bezzeg az én időmben” típusú hányinger duma itt valóban értelmet nyer, hiszen nézzük meg mennyit változott mára a világ a technológia fejlődésével. Las Vegas tökéletesen családbarát hely lett, a mexikói Cancún olyanná vált, mint egy külkvárosi amerikai bevásárlóközpont, míg Daytona Beach és Fort Lauderdale még korántsem volt az a nyugdíjasparadicsom, mint amilyen manapság. Arról pedig már ne is beszéljünk, hogy Panama City egykor olyan zúzós környék volt, hogy azt még a kőkeményen partizó Van Halen zenekar – akikről ebben a cikkünkben írtunk – is megénekelte.
Na és mit adott a világnak a Spring Break?
Mindenekelőtt elképesztően szexi fürdőruhákat, zenében pedig a rock zenekarok még nem szenvelegtek és vinnyogtak a világbékéért. Végezetül, de nem utolsó sorban pedig végleg elhozta a nemek egyenjogúságát, hiszen innentől datálva férfiak és nők egyformán függetlenül hozhatták meg saját felnőtt döntéseiket nemi hovatartozástól függetlenül, a korábbi generációkkal ellentétben szabadon minden szociális és társadalmi stigmától.
Az utolsó szabad fiatalok?
Visszatekintve a 80-as évekre nosztalgiával nézhetjük, hogy akkoriban a fiatalok még valóban szabadok lehettek. Nem volt okostelefonos szülői GPS-csekkolás és a bulizás előtt elég volt telefonfülkéből hazaszólni a minimálisnál is kevesebbet aggódó szülőknek, akik akkoriban még nem egy életképtelen, telefont nyomkodó generációt neveltek. És annak ellenére, hogy a legendás Spring Break-ek alkalmával reggeltől másnap hajnalig mindenki be volt állva – jobb esetben egy szál fürdőruhában – és lazán lefeküdt bárkivel, akit egy mosoly alapján szimpatikusnak talált, senkinek sem kellett még tartania attól, hogy egy tengerparton készült ruhátlan fotó eljut az évfolyamtársaihoz, barátaihoz és családtagjaihoz. Hovatovább manapság a Spring Break-re rengeteg szenzációhajhász paparazzi videós is el szokott zarándokolni évente, így könnyen felkerülhet a PúrHabhoz hasonló szexvideómegosztókra az, aki alkoholmámorban olyanra vetemedik, amit a tavaszi buliszezonon kívül eszébe sem jutna közterületen megtenni.
Azért csak hajrá!
Persze a finnyogás és a „régen minden jobb volt” nyekergés mellett senkit sem szeretnénk lebeszélni arról, hogy elzarándokoljon az idei Spring Break-re, hiszen az őrült bulik hangulata semmit sem vesztett a fényéből az évtizedek során. Végezetül be is linkeljük az idei mulatság zenei mixét a Spinnin’ Recordstól, amelyben a track-ek hangyányit pörgősebbé váltak Van Morisson egykori „megbotránkoztató” slágerénél: