Snoop Doggról rendszerint kétféle véleményt hallhatunk: van, aki szereti és van, aki nagyon szereti. A rapzene világában azon ritka jelenségek egyike, akit jószerivel mindenki kedvel. Miként érte el ezt a státust, hogy neki szinte mindent elnézünk és bármit is tesz, arannyá vagy legalábbis szerethető műanyaggá változik? Talán azzal, hogy már régen túllépett a rapper és a sztár szerepkörén. Ő Snoop Dogg, főállásban is.
Mint egy jó csillagász, a feltűnő jelenség nyomában járva azt kutatjuk, miként lett a westcoast gangsta hip-hop üstököséből, pop állócsillag, majd egy all star, akinek tudlajdonképpen mindent lehet, sőt kell is. A Szaglász Kutyi Kutya, azaz a Snoop Doggy Dogg története következik.
Kölyökkutya gyerekkora
Calvin Cordozar Broadus Jr. 1971. október 20-án született a kaliforniai Long Beachen Beverly Tate és Vernell Varnado gyermekeként. Vietnámi veteránként édesapja postásként kereste meg a napi betevőt. Lelkiismeretes lévén kétszer is becsengetett, sok helyen elég komoly, khmm, genetikai örökséget hagyva maga után. Ezt csak azért említem meg ilyen ironikus hangvétellel, mert Snoopnak tényleg rettentő sok unoka és féltestvére van mostohaapja ténykedése nyomán, amelyről később részletesebben is szót ejtünk.
Varnado sajnálatos módon mindössze három hónappal fia születése után elhagyta a családot. Ezért a fiú mostohaapja, Calvin Cordozar Broadus (1948–1984) nevét kapta. Biológiai apja szinte teljesen kimaradt az életéből, bár később, amikor Snoop híressé vált, újra feltűnt a színen.
Calvin már gyermekkorában megkapta a „Snoopy” becenevet édesanyjától, aki a Peanuts rajzfilmfigurájához hasonlónak találta fia karakterét. Ez a név végül teljesen ráragadt Calvinre. Őt már akkor Snoopnak szólították, amikor még fogalma sem volt arról eszik-e vagy isszák a hiphopot.
„A fekete kultúrában időnként a gyerekeknek beceneveket adnak, amelyek örökre rájuk égnek; a becenevek amolyan ómenként, néha meghaladják a valódi nevüket, és előttük járnak egyfajta névjegyként.” –Snoop Dogg.
A három fiú közül ő volt a középső. Noha nem számítottak tehetős embereknek, a család rendkívül széles körű kapcsolatokkal rendelkezett, különösen a zenei és egyházi körökben, ahol számos zenészt és gospelénekest ismertek. Snoop baptista neveltetésben részesült, így már nagyon fiatalon elkezdett énekelni, sőt, még zongorázott a Golgotha Trinity Baptista Templomban. Édesanyja, aki maga is az egyházi kórus tagja volt, már viszonylag korán megnyitotta számára az utat a régi blues, gospel és R&B zenei világába. 1975-ben édesanyja és mostohaapja útjai elváltak.
A későbbiekben az idősebbek úgy emlékeztek vissza Broadus-ra, mint egy elkötelezett diákra és lelkes templomba járóra, aki szorgalmasan tevékenykedett a kórusban és az amerikai fociban egyaránt. Ez nem utólag kitalált dicsekvés, hiszen néhány évig még egy ígéretes focikarrier is kilátásban volt számára. Azonban, amikor elkezdett aktívabban foglalkozni a salátapörköléssel, fokozatosan elhagyta az ambícióit és beérte a középszerűséggel.
Az általános iskolában és a gimiben is Broadus amolyan osztálybohóca volt és ennek csak egyik folyománya, hogy rappelni is kezdett. Így emlékezett vissza erre az időszakra: „Amikor az iskola folyosóin rappeltem, karikíroztam a tanárokat, akkora tömeget vonzottam, hogy az igazgató azt hitte, veszekedés folyik. Ekkor kezdtem ráébredni, hogy van egy adottságom. Elmondhatom, hogy a rapjeim érdekelték az embereket, és ez engem is felvillanyozott.” –Snoop.
Annak ellenére, hogy édesanyja mindent megtett, hogy a jó úton tartsa, Broadus tinédzserkorában mégis kitérőket tett az illegális tevékenységek világába. Long Beach Eastside körzetében füvet és kokaint árult kisebb mennyiségben, állítólag a Rollin’ 20s Crips bandának is tagja volt. Bár 1993-ban cáfolta, hogy valaha is részt vett volna a banda tevékenységeiben, ezt leginkább azért tette, hogy elkerülje a rendőrség figyelmét. Valamit tényleg kavarhatott, de azért olyan nagyban nem lehetett, főleg, hogy nem sokkal a Long Beach Polytechnic High School elvégzése után már felfedezte egy Dr. Dre nevű fazon, akiről már talán te is hallottál. A többi raptörténelem.
Családom és egyéb állatfajták
Időről időre szárnyra kap a médiában Snoop Dogg családfája. Amit sokan tudnak, hogy Daz Dillinger és Nate Dogg is az unokatestvérei – valódi vérrokonok, nem a haversrác-tesó-kuzin értelemben nevezik egymást tesónak. Warren G pedig Dr. Dre unokatestvére volt. Valójában a Warren G–Nate Dogg duó az unokatestvérek szövetségeként jött létre. De ez még nem minden: Snoop családjában meglepően sokan kezdtek el rappelni. Például Lil 1/2 Dead, RBX, valamint Mr. Malik, az underground philadelphiai rapcsapat, az Illegal tagja, mind Snoop első unokatestvérei. Ráadásul még a Griseldás Boldy James is rokonságban áll Snooppal, amit hivatalosan is megerősítettek.
Ha azt hitted, hogy véget ért a meglepetések sora, még csak most kezdünk belemelegedni. Snoop Dogg első unokatestvére a szexi pankrátorlány, Mercedes Moné, akit a WWE rajongók inkább Sasha Banks néven ismernek, eredetileg pedig Mercedes Justine Kaestner-Varnado néven született. Hogy a történet még bonyolultabb és érdekesebb legyen, Mercedes nemcsak Snoop rokona, hanem a másik ágról Nate Dogg, azaz Nathaniel Hale is közel áll hozzá családilag.
Snoop édesanyja Mississippiből, McComb kisvárosából származik, amely egy 12 ezres, főként afroamerikaiak lakta település. Aki innen származik, nagy eséllyel valamilyen módon rokoni kapcsolatban áll másokkal. Nincs ez másként a híres gospelénekes, Willie Norwood esetében sem, aki szintén McComb szülötte. Az ő gyermekei Brandy és Ray J, akik Snoop távoli rokonai. Willie Norwood már akkor ismert gospelénekes volt, amikor Snoop, Brandy és Ray J még gyerekek voltak. Hihetetlen, de igaz: tényleg rokonok.
Brandy & Ray J – Another Day In Paradise
„Igen, Snoop az unokatestvérem, mindannyian Mississippiből származunk. Ez sokáig nem volt nyilvános, de azt hiszem így volt könnyebb. Annak idején a nagypapám gyakran vitte az iskolába Daz és Snoop húgát, vagy unokatestvéreit, mielőtt még megszülettünk volna. Aztán amikor kisgyerek voltam, mielőtt híresek lettek volna tinédzserként néha Snoop jött értem az iskolába.” – tette hozzá. „Ha nem ért rá senki, Snoopot vagy Dazt néha elküldték értem, hogy hazakísérjenek… Ez még évekkel Brandy első albumának felpörgése előtt volt. „Először apám lett ismert, aztán Snoop, majd én.”
Ezen felül Snoop állítólag távoli rokonságban áll Bootsy Collins-szal, a legendás basszusgitárossal, a Parliament-Funkadelic tagjával is. Bár erről konkrét bizonyíték nem áll rendelkezésre, mindkét zenész szívesen játszik ezzel a gondolattal. Tudvalevő, hogy az afroamerikai közösségekben gyakran nevezik egymást „kuzinnak”, de Snoop esetében a korábban felsorolt nevek valóban vér szerinti rokonai. Bootsy Collins valószínűleg inkább csak egy „funk soul brother” számára, mintsem tényleges családtag.
Snoop öccse az idén elhunyt Bing Worthington Jr. (1979. május 4. – 2024. február 16.) a maga jogán is híres lett, elsősorban a filmiparban, mint producer és üzletember. Bár kezdetben Snoop segítségével került közelebb a húsosfazékhoz, később saját tehetségének és kitartásának köszönhetően emelkedett fel a ranglétrán. Ha összeadjuk, a Szimat kutyán kívüli családfáról összesen 11 személy vált ismertté, ami nem kis teljesítmény, és jól mutatja, hogy milyen erősen működik ez a családi klán.
A gengszter Snoop nyomában: Nothing but the G Thang?
„Mivel az iskolában én voltam az osztály bohóca, bátran kijelenthetem, hogy élveztem a figyelmet. A gyülekezetben is gyakran szerepeltem különböző színdarabokban, anyám ösztönzésére pedig karaktereket formáltam meg, és hosszú szövegeket bifláztam be, ami az iskolában is hasznomra vált, ahol szintén sokat gyakoroltuk a drámát és a színjátszást. Otthon pedig folyamatosan próbálkoztam azzal, hogy mások bőrébe bújjak. Mindez segített abban, hogy megalkossam azt a személyiséget, aki ma vagyok, és létrehozzam Snoop Doggot.” – Snoop Dogg.
Az előző fejezetben azért tartottam fontosnak Snoop rokonságát bemutatni, hogy világosan érzékelhető legyen: bár szülei elváltak, és biológiai apja meglehetősen különös figura volt, a család és a tágabb rokonsági háló nem egy lesüllyedt közegben mozgott. Mielőtt részletesen rátérnénk arra, mennyire volt hősünk valóban gengszter, előbb nézzük meg egy másik beszédes tényezőt. Vegyük szemügyre, hol végezte középiskolai tanulmányait. Talán azt gondolnád, hogy valamilyen lepukkant gettós iskolába járt, ahová a tanárok is golyóálló mellényben járnak be, mint ahogy azt a filmekben, például a Veszélyes kölykök, a Hosszúlábú, a Fekete vidék vagy a 187 típusú alkotásokban láthattad. Nos, nem egészen! Beszéljenek inkább az tények.
A Long Beach Polytechnic High School-t az 1800-as évek végén alapították, és a mai napig igen jó hírnévnek örvend. Az iskola mottója, „Home of Scholars and Champions,” nem véletlenül utal a „bajnokokra,” hiszen számos felsőligás sportsztár került ki innen. De nem csak a sport terén emelkedik ki az iskola. A Poly zenei képzését és kórusát 2000-ben a Grammy Signature School Gold díjjal ismerték el, amely az ország tíz legjobb zenei programja közé tartozik. 2005-ben a Harvard az ország legsikeresebb középiskolájaként ismerte el a Poly-t, a későbbi egyetemi diplomások számát tekintve. Hát mi van!? Gettóiskola, thug life? Ugyanebben az évben a Sports Illustrated a Poly-t az Egyesült Államok első számú sportközépiskolájának nevezte. Ezen felül, a Poly rendelkezik a legmagasabb tanulmányi teljesítménymutatóval a Long Beach-i hagyományos középiskolák között. Az, hogy első számú sportközépiskolaként emlegetik, egyáltalán nem túlzás – és az alábbi adatok ezt részletesen alá is támasztják.
Ebbe a gimibe járt: Cameron Diaz, Laraine Day amerikai színésznő, Carl Weathers, Michael J. Pagan színész, Marilyn Horne operaéneksnő, Andrea Lowell modell, Billie Jean King profi teniszező (minden idők egyik legjobb női teniszezőjének tartják), Tony Gwynn baseball játékos, Marcedes Lewis, DeSean Jackson, Willie McGinest, Travon Patterson, Hershel Dennis, Antoine Cason, Donovan Warren NFL-játékos. Összeszámoltam, 42 amerikai focijátékos jutott be az NFL-be vagy az NFL elődjébe az elmúlt 60 évben ebből a gimiből!!! Bobby Jones NBA-játékos is itt tanult.
Összesen 9 kosaras, 14 baseballjátékos jutott be a felső ligákba az elmúlt 60 évben innen. 18 olimpiai érmes, országos bajnok vagy világbajnok, atlétikai és egyéni sportolót tudnak felmutatni, de van olimpiai bronzérmes vízilabdázójuk is, aki egyébként közismert orvos lett. Na, akkor bátran ki lehet jelenteni, Snoop egy elit sportgimibe járt, ahová valószínűleg az amerikai fociban mutatott eredményei miatt tudott bekerülni, de Nate Dogg is idejárt, mert nagyon szépen énekelt, ezért kórustag volt. Ez az iskola nem a kallódó gyerekek sulija. Itt volt, van, lesz pénz, lehetőség. Ha érdekel részletesen a gimi, ITT tudod az adatokat csekkolni.
Vigyázat nyomokban Cripset is tartalmazhat
Kideríteni, hogy valaki mennyire volt benne a bandaháborúkba vagy a drogterjesztésbe, nem egyszerű feladat, de azért vannak árulkodó jelek. Például Game-et és 50 Centet valóban többször is meglőtték, és Fél Dollár még Suge Knighttal is szembeszállt egyedül – minderről bőségesen rendelkezünk bizonyítékokkal. Game tényleg nyakig benne volt a kemény világban, míg Snoop legfeljebb csukáig. Ez persze csak egy vélemény, azonban vannak felmerülő kérdések vele és Pusha T-vel kapcsolatban is. Mindkettejüket nagyon fiatalon fedezték fel, és bár Pusha T egész életművét a kokainkereskedelemről írta, már 30 éve a reflektorfényben él. Snoopot pedig egyenesen a középiskolából fedezte fel Dr. Dre. Mennyire lehetett egy 18-19 éves srác komoly gengszter? Mit bízhattak rá? Sejtheted a választ. Ráadásul Snoop egy elit gimnáziumba járt, ahol még sportkarrier is kilátásban volt. Azután pedig egész életét a média figyelme alatt töltötte, és hamar befutott, ami azt jelenti, hogy már fiatalon is jelentős összegeket keresett.
Végezetül, az egyik legerősebb érvem amellett, hogy Snoop valószínűleg nem volt nagy gengszter, hogy sem ő, sem Dre nem mert szembeszállni Suge Knighttal. Egyedül Eazy-E volt az, aki valóban fel mert állni ellene – és ő tényleg gengszter volt. Ha Snoopnak komoly Crips kapcsolatai lettek volna, akkor a Bloods-os Suge Knight ellen biztosan fel tudott volna állítani valakit.
Ice-T-t is gyakran éri az a vád, hogy csak díszletként használta ezt a világot, holott szinte ő az egyetlen a híres nyugati parti rapperek közül, aki valóban ismerte Tookie Williamst és több Crips-alapító tagot. Gondolj bele: a banda alapítóit! Ezzel szemben sok más rapper, mint például Schoolboy Q, csak mellékesen, kisebb-nagyobb szinten voltak érintettek ebben a világban, és valószínűleg sosem találkoztak egy valódi Crips főnökkel. Snoop esetében is úgy vélem, hogy legfeljebb pitiáner szinten vett részt ebben az egészben. A többi inkább csak a show része.
De nézzük a tényeket. Nem sokkal azután, hogy 1989-ben befejezte a középiskolát, Broadust kokain birtoklása miatt letartóztatták, és a következő három évben gyakran megfordult a börtönben, bár mindig csak rövid ideig. 1990-ben elítélték kábítószer birtoklásáért és értékesítési szándékú birtoklásért. 1993 júliusában közlekedési szabálysértés miatt megállították, és a rendőrök egy lőfegyvert találtak az autójában. Az ügy éveken át húzódott, míg végül 1997 februárjában Broadus bűnösnek vallotta magát illegális fegyver birtoklásában. Ennek következményeként 800 óra közérdekű munkára, 1000 dolláros pénzbírságra és három év próbaidőre ítélték. Ezután hosszú ideig csak kisebb közlekedési szabálysértései voltak – ami azért elég beszédes a kaliforniai gengszterhiphop egyik érintett alakjáról.
Ha bandákhoz köthető emberekkel lógsz, néha akarva-akaratlanul is belecsöppensz a balhékba. Amikor Snoop rapkarrierje már felfelé ívelt, biztosra vehetjük, hogy ő maga nem vett volna részt egy drive-by lövöldözésben. Teljesen értelmetlen lett volna egy ilyen kockázatot vállalnia.
A híres eset: Murder in the case
Amit tudunk az esetről, hogy a Doggystyle 1993. augusztusi felvételei közben Broadust letartóztatták, és elsőfokon gyilkossággal vádolták Philip Woldermariam, egy rivális banda tagjának lelövése miatt. A valóságban azonban Broadus testőre, McKinley Lee, alias Malik, volt az, aki meghúzta a ravaszt. Mindkét férfi ellen vádat emeltek gyilkosságért, mivel állítólag Broadus vezette azt a járművet, amelyből a lövéseket leadták. Ilyen helyzetben, ha egy egyszerű utcagyerek lennél, szinte biztosan elítélnének, és a legjobb esetben is azt tanácsolná az ügyvéded, hogy ismerd be a bűntényt, mert így hamarabb szabadulsz. Csakhogy Snoop Dogg már akkor is komoly értéket képviselt a zeneiparban. A kiadó és Dr. Dre nem hagyta annyiban a dolgot, és felbérelték a híres kaliforniai sztárügyvédet, Johnnie Cochrant, aki tetemes összegért vállalta a védelmüket. Az ügyészség számára legnagyobb meglepetésre nemcsak Snoopot, de még a testőrét is sikerült felmenteni. Az ügy végül 1996. február 20-án zárult le, és ezt követően Snoop közel tíz évig nem került komolyabb bajba. Bár a dalszövegeiben továbbra is fantáziált gengsztertörténetekről, ezt senki nem tilthatta meg neki – ahogyan a tinilányok manga cosplayelnek, a fiatal fekete (és fehér) srácok pedig gengszternek képzelik magukat. Ezzel nincs is semmi gond, amíg az ember nem tart Uzit a csomagtartóban.
Snoop ügyelt arra, hogy ne keveredjen komoly bajba, ám globális szupersztárrá válása és a mariska nagyköveteként betöltött szerepe miatt állandó atrocitásoknak volt kitéve a repülőtereken. Ezek közül az egyik eset különösen balul sült el.
2006. április 26-án Snoop Doggot és kíséretét letartóztatták, miután kivezették őket a British Airways első osztályú társalgójából a londoni Heathrow repülőtéren. A feszültség amiatt alakult ki, hogy néhány kísérője turistaosztályon utazott, és nekik nem engedték meg, hogy a lounge-ban tartózkodjanak. Miután eltávolították őket, a csoport összetűzésbe került a rendőrséggel, és megrongáltak egy Duty Free üzletet, aminek következtében hét rendőr megsérült. Calvin és társai egy éjszakát börtönben töltöttek, majd másnap óvadék ellenében szabadon engedték őket. Az eset miatt Snoopot 2007 szeptemberétől kezdődően három év próbaidőre és 160 óra közmunkára ítélték. Így tehát van priusza Angliában is.
A legkomolyabb jogi procedúráját azonban a média kevésbé kapta fel. 2006 októberben ismét letartóztatták a burbanki Bob Hope repülőtéren, miután közlekedési szabálysértés miatt megállították. A rendőrségi közlemény szerint lőfegyvert találtak nála, valamint gyanúsították marihuána szállításával is. Ebben az ügyben az illegális fegyverbirtoklás jelentette a legnagyobb problémát. 2007 áprilisában Snoop három év felfüggesztett börtönbüntetést és öt év próbaidőt kapott, ami azt jelentette, hogy ha újabb szabálysértést követne el, súlyos büntetések várnának rá. Ezen felül 800 óra közmunkára is ítélték. Mivel korábban már priusza volt Kaliforniában, a kábítószer- és fegyverbirtoklás vádja különösen súlyos következményekkel járhatott volna. Továbbá megtiltották neki, hogy büntetett előéletű vagy bandataghoz köthető személyeket alkalmazzon biztonsági őrként vagy sofőrként.
Snoop a Rolling Stone magazinnak adott 2006-os interjújában azt állította, hogy a többi hiphop „művésztől” eltérően, akik felületesen felveszik a strici, a pimp alteregót, ő 2003-2004-ben igazi profi strici volt, és azt nyilatkozta „Ez a szar volt a rendes hivatásom, és miután kapcsolatba kerültem sok emberrel, intéztem ezt-azt.” Egyébként Snoop egyik spanja Suga Free tényleg strici volt.
Flashback: Snoop Dogg Details Being a Pimp for 2 Years, Falling in Love
Fontos megérteni, hogy a hiphop kultúrájának kezdetén a fiúk voltak az elsődleges hallgatók, akik különösen vonzódtak a gengszterromantikához. Amikor Snoop híressé vált, hirtelen a komolyabb gengszterek is felfigyeltek rá. Még a magas rangú Crip-tagok is szívesen mutatkoztak vele, hiszen egy sztárról volt szó. Ez egyben visszaigazolta Snoop imidzsét is azáltal, hogy valódi „certified gangsterek” erősítették a renoméját. A Crip-tagok büszkék voltak arra, hogy közülük származik a világ egyik leghíresebb rappere.
Innentől kezdve viszont elmosódtak a határok, hogy ki mennyire volt valóban benne a kemény életben. A múlt gyakran kozmetikázva van, hiszen ha valaki real G, akkor nemcsak a kilók, hanem a hullák is gyűlnek, amit senki sem tesz közszemlére. Viszont a jogilag ártalmatlan történetekről nyugodtan lehet anekdotázni.
Most pedig következzen Snoop egyik legemlékezetesebb bűncselekménye. 2012 júliusában letartóztatták a kjeviki repülőtéren, majd elengedték, de két évre kitiltották Norvégiából, miután 8 gramm marihuánát és 29 500 dollár készpénzt találtak nála. Ez cirka 11 millió forint készpénznek felel meg. Valójában nem is a moki, hanem a kápé volt az igazi baj, Norvégiában nem tarthatsz ennyi készpénzt magadnál, vagyis nem hozhatod át a határon anélkül, hogy bejelentenéd. Snoopnak ilyen a kabátzsebe, neked dohánytörmelék van kiszóródva benne, neki 11 milla. Néha van az úgy, hogy ott marad egy kis kápé a zsebben, amit elfelejtesz, mind ismerjük ezt az dolgot.
Snoop egy alkalommal a következőt nyilatkozta, ami sok mindent megvilágít: „Amit az emberek nem értenek, az az, hogy egy bandához csatlakozni nem rossz, rendben van. Kocsikázunk, a motorháztetőn üldögélünk, meccsekre járunk, és lehetőleg nem ölünk meg senkit. Ez sosem volt cél. A környékemen, ha csatlakozol egy bandához, az klassz, mert az összes barátod a bandában van, az egész családod a bandában van.” Ezután érdemes elolvasni a Bloods vs Crips és a Varrios cikkünket a latin bandákról, mert ezek a cikkek árnyalják ezt a képet, hogy finoman fogalmazzunk.
Másrészt, senki sem akar rosszban lenni Snooppal, így mindenki csak szépet és jót mond róla, és senki sem kérdőjelezi meg az ő narratíváját. Az én meglátásom szerint, amit innen, a világ másik feléről, valamint az interjúkból tudtam leszűrni, az az, hogy a netkorszak előtti időkben a drogterjesztők számára előnyös volt, hogy egy nagy létszámú, jómódú diákokkal teli gimnáziumban volt egy srácuk, aki tud szórni. Snoopnak kellett a pénz, focikarrier ment a levesbe, zenei karriert még nem főzték ki. Így kicsit terjesztette a „chronic” igéjét. Először füstbe ment tervként, majd aztán ütemesen beszélve szóban is.
Végül is egy zenészről beszélünk
Legyünk őszinték, mikor hallgattál utoljára egy új Snoop-számot. Leginkább, mint amolyan minden lében kanál celebként ismerjük. Úgy beszélünk róla, mintha a szomszédunk lenne. Pedig az öreg G az egyik leglazább MC, akit a föld a hátán hordott, és mégis mostanában amolyan influenszer-üzletemberként ismerjük. Pedig nem így indult, és nem is pottyant az ölébe a siker.
Pályafutása kezdetén két unokatestvérével, Nate Dogg-gal és Lil’ ½ Deaddel, valamint barátjával, Warren G-vel demókat kezdtek készíteni, és bombáztak mindenkit, akit elértek. „Kis Fél Halál” egyébként minden korai cuccon szerepel, aztán beleszürkült a mezőnybe. Súlyos fun fact, hogy MC Hammer-féle irányon is gondolkoztak. Hál’isten ezt az ötletet elvetették.
Ekkoriban ők így négyen 213-nak nevezték a bandájukat, ami Long Beach körzetszámát jelentette. Amikor aztán komolyabban belevágott a rap karrierbe, Broadus felvette a Snoop Doggy Dogg művésznevet, ami szinte magától értetődő volt, hiszen mindenki így hívta. Dr. Dre-nek Warren G mutatta be, aki egyben átadta Broadus kazettáját a beatdoktornak. Snoop egyik korai szóló freestyle-ja az En Vogue „Hold On” című számával együtt került fel egy mixtape-re, amely véletlenül Dr. Dre kezei közé került; a befolyásos producert annyira lenyűgözte a minta, hogy 1991-ben meghallgatásra hívta Snoopot a Death Row Records (akkor még Future Shock néven) kiadóhoz. A korai Snoopról nehéz véleményt alkotni. Mármint arra gondolok, hogy ami kijött egyből jó volt.
Snoop Throwback Freestyle 1992
Azok, akik abban az időben véletlenül látták vagy hallották Snoopot, egybehangzóan állították, hogy legendás freestyle tehetség volt. Az old school rap ikonjai közé tartozó Kool Moe Dee különösen kiemelte Snoop szókincshasználatát, mondván, hogy „egyszerű, letisztult, és éppen ebben rejlik a hatékonysága.” Moe Dee nem akarta elhinni, hogy Snoopnak ennyi free szöveg volt a fejében, de mivel akkoriban még nem voltak kész dalai, ez igaz lehetett.
Köztudott, hogy Broadus gyakran helyben rögtönzött freestyle szövegeket a stúdióban. A How to Rap című könyvben Lady of Rage megemlíti: „Amikor korábban együtt dolgoztunk, így születtek a dalai… Snoop egyszerűen freestyle-t nyomott, nem írt le semmit.” D.O.C., (DRE jobbkeze, szellemírója, beatmakere, meg még ki tudja mije) kijelenti: „Snoop [rapje] teljesen szabad stílusú volt. Semmit nem írt le előre. Csak bejött a stúdióba, és elkezdett darálni. A szóban forgó A dal a „Tha Shiznit” volt – ez mind freestyle. Elkezdett tönkretenni nagyon jó beateket katyvasz dumákkal, és amikor a szünethez értünk, Dre lekapcsolta a gépet, megcsinálta ő a refrént neki, és azt mondta Snoopnak, hogy jöjjön később vissza.”
Ez amúgy egy nagyon érdekes, dolog, hogy maga Dre írja meg valakinek a szövegét (refrént) és nem fordítva. Snoop amúgy később több interjúban elmondta, hogy számszerkezetekről, Dre-től 2Pac-tól és D.O.C-tól tanult. Az első hüvelykujjszabály ennél a brigádnál az volt, hogy a refrént írták meg. Dre addig nem hagyta Snoopot szöveget írni, amíg nem volt refrén.
Tracy Lynn Curry, ismertebb nevén The D.O.C. volt, aki megtanította neki, hogy strukturálja szövegeit, és válassza szét a témákat verzékre, hookra és refrénre.
Snoop első számú stíluselődje és rapkedvence Slick Rick volt. Igazából Slick nyugis stílusát másolta a maga módján.
Broadus aztán végül leszerződött Dre kiadójával, a Future Shock Records-szal, amely később Death Row Records néven vált ismertté. Először az 1992-es Deep Cover című film főcímdalán dolgoztak. Ez hatalmas lehetőség volt az ismeretlen rappernek, mivel a filmhez kapcsolódó promóció jelentősen növelte az ő ismertségét is.
Dr. Dre ft. Snoop Dogg – Deep Cover
Nem beszélve arról, hogy már ezekben a korai időkben, nulla számmal a háta mögött filmekben kapott epizódszerepet. Szóval, amire kijött Dre szólóalbuma, és az övé, akkora promóciót kapott, amiről a legtöbb rapper csak álmodhatott. Elgondolkodom azon, vajon volt-e valaha olyan rapper, aki a debütáló albuma megjelenése előtt, mindössze néhány dallal a háta mögött, ilyen jelentős médiahátszelet kapott. Igazából Will Smith fia Jaden Smith jut csak eszembe, de ő egy teljesen más tészta.
Dr. Dre & Snoop Dogg – The Robbery
Aztán kijött Dr. Dre zseniális debütáló szólóalbuma, ami tulajdonképpen egy Snoop Dogg-album, hiszen minden egyes számban szerepel. Vegyük észre, hogy RBX is majdnem minden számban jelen van. Fogadjunk, hogy amikor Snoop rokonságáról olvastál, nem jutott eszedbe, hogy vágod a tagot, pedig rongyosra hallgattad a Chronic-ot.
Erről az időszakról sok mindent elmond a Biz Markie ötletét átvevő Vapors című számában.
Ez az intenzív médiafigyelem Snoop Dogg debütáló albumának, a Doggystyle-nak a kritikai és kereskedelmi sikerében. Akkor ott eldurrant valami, ami a mai napig kitart. Szomorú tény, hogy mind a Chronic, mind a Doggystyle bevételeiből jócskán részesült Suge Knight, aki valójában semmit nem tett. Snoop Dogg később elmondta, hogy első szólóalbumából Dre és Suge több pénzt kapott, mint ő maga, amit sokan nem akartak elhinni. Ez volt az egyik oka annak, hogy elhagyta a Death Row-t, és Master P No Limit kiadójához szerződött. A másik ok, hogy a No Limit emberei védelmet biztosítottak számára Suge gengsztereivel szemben.
A No Limit érában Snoop sokkal jobban keresett, annak ellenére, hogy első albuma négyszeres platina lett. Talán nem is tudtad, de egészen a 2006-os albumáig minden egyes kiadványa platina minősítést ért el. A Tha Doggfather volt az utolsó album, amit a Death Row égisze alatt adott ki. Azt hihetnéd, hogy ezután lejtmenet következett, de nem így történt. A No Limit alatt készült albumai is mind platinastátuszúak lettek. Próbálj csak meg egy számot fejből felidézni a Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told, a No Limit Top Dogg vagy a Tha Last Meal albumokról – nem könnyű. Pedig ezek mind platinalemezek lettek. A legtöbben valószínűleg a Pharrell-lel közös korszakában kapcsolódtak be újra, amikor a Paid tha Cost to Be da Boss és az R&G (Rhythm & Gangsta) albumok jelentek meg, amelyek valóban „drop it like it’s hot” pillanatok voltak.
Egy érdekes tény, hogy Snoop eleinte nem akarta kiadni a Beautiful című számot, és Pharrell sem volt elégedett vele, át akarta dolgozni. Végül a kiadó kérésére jelent meg, és az adott év nyári slágere lett, mára pedig az egyik legnépszerűbb száma. Érdekes módon Snoop ritkán adja elő koncerten, mivel továbbra sem igazán szereti ezt a dalt.
És most essen arról is szó, amiről általában nem szokott. Az évek során 8 kollab albumot adott ki, és majd mindegyik patika. Tha Eastsidaz album szintén platinastátuszú, csak mondom. Mac & Devin Go to High School (Wiz Khalifaával közösen) totálisan eldurrant. Ugye ezen van a Young, Wild and Free, ami lassan egymilliárdos nézettség fele tart. Kb. ebből az egy darab számból élete végéig megélne az öreg kutya. A 7 Days of Funk (2013) a Dam Funkkal közös albuma is csemege. Szó se róla, mindenképpen ez az egyik leglazább albuma (EP-je), ezen nagyon bealudt nagyközönség, pedig vagány.
7 Days of Funk – Snoop & Dam-Funk: Hit Da Pavement
Aztán ott van még a Royal Fam (with Tha Broadus Boyz) a családdal, és nagycsaláddal a Cuzznz (Daz Dillingerrel). Nagy durranásnak szánták, azonban kissé elsikkadt a Snoop, Ice Cube, Too $hort, E-40 közös a Mount Westmore is. Pedig rendben van, ez egyszerre old school és új.
Mount Westmore – Big Subwoofer
Akárhogy nézzük, a számok magukért beszélnek: 20 szólóalbum és 8 közös album (valójában kilenc, ha a Chronic-ot is beleszámítjuk) egy igazán termékeny zenemunkás ember képét festi elénk. Ennek ellenére Snoop soha nem kapott Grammy-díjat, pedig 20 jelölést is magáénak mondhat, ami önmagában is rekord, de egyetlen díjat sem sikerült megnyernie. Bár Snoop mostanra inkább influenszerként és médiaszemélyiségként van jelen, a zenei alkotómunkát sosem hagyta abba. Nincs oka szégyenkezni: belefér egy kis olimpiai szereplés vagy gumicukor reklám, és valljuk be, a felnőtt filmet is megnézte minden fan, még ha nem is vallja be.
„Úgy érzem, én vagyok a rap Magic Johnsonja.
Tudod, Magic nagyszerű volt a kosárlabdapályán,
de üzletemberként még nagyobb.” – Snoop Dogg.
Egy játékra invitállak: gondolj bármilyen tárgyra a lakásban, legyen az egy pohár, fogkefe, vagy akár egy zokni. Garantálom, hogy Snoop Dogg valamelyiket már árulta vagy reklámozta. Komolyan, szinte lehetetlen követni, hány terméket adnak el a nevével. Zokni, öngyújtó, rágógumi, müzli, chips, bor, sör, illatosító, kutyatál, kutyaruha, szakácskönyv, energiaital, gumicukor, fűmárka, kávé, fotel, cipő, NFT – gyakorlatilag mindent forgalmaz, és mindenhez adja az arcát. És ezt szó szerint értsd.
2000-ben Snoop a Michael J. Corleone álnevet használva, úgymond megrendezte a Snoop Dogg’s Doggystyle című pornófilmet a Hustler forgalmazásában. A hiphopot és a felnőtt filmeket ötvöző DVD hatalmas sikert aratott, és a 2002-es AVN-díjátadón (Porno Oscar) elnyerte az „Év legkeresettebb kiadványa” díjat. Snoop ezt követően kiadta a Snoop Dogg’s Hustlaz: Diary of a Pimp című filmet is, amelyet „Snoop Scorsese” rendezői álnéven jegyzett. Bár a filmekben nem vállalt szerepet, az első filmet az ő házában forgatták, ami bizonyára nagy örömet okozott a családjának. Mindenesetre ezzel is ronggyá kereste magát.
A lemezeladások és filmszerepek mellett Snoop Dogg úttörő szerepet játszott a személyes márkaépítésben. Hírnevét kihasználva először saját ruhamárkát hozott létre, majd együttműködött az Adidas-szal, most pedig a Skechers találta meg. Egy interjúban elmondta, hogy bár a Nike-kollaborációk nagyot mennek a médiában, a Skechers több pénzt fizet neki, mint a pipás cég sok más rap-szupersztárnak. Így hát úgy volt vele, hogy „a pénz beszél,” és belevágott a Snoop Dogg Skechers együttműködésbe.
Skechers x Snoop Dogg: Get Your Dip On
2007 júliusában Snoop Dogg történelmet írt azzal, hogy ő lett az első előadó, aki még a kislemez megjelenése előtt kiadott egy dalt csengőhang formájában. 2018 októberében pedig megjelentette szakácskönyvét, From Crook to Cook: Platinum Recipes from Tha Boss Dogg’s Kitchen címmel, amely 50 receptet tartalmaz. A könyv hatalmas sikert aratott, és az év egyik bestsellerévé vált nemcsak a szakácskönyvek, hanem a teljes könyvpiac terén is. 2020 elején Snoop bemutatta debütáló bormárkáját, a „Snoop Cali Red”-et, amelyet az ausztrál 19 Crimes borászattal együttműködésben hozott létre.
Forbes-nak adott interjújában Snoop Dogg elárulta, hogy számos olyan vállalkozásban részt vett, amelyet bátyja nevével indított el. Ilyen volt például a gördeszkákat gyártó Snoop Dogg Board Company, valamint a Snoop Doggs nevű hot dog startup, amelyen szintén dolgozott. 2022-től Snoop résztulajdonosa lett a Fluf World nevű projektnek is, amely egy 3D-s nyúl avatarokon alapuló NFT-közösség. Bár ez a téma sokak számára idegen lehet, a lényeg az, hogy egy egész csapat dolgozik azon, hogy Snoop szinte minden területen jelen legyen. És akkor még a fűbiznisz megannyit területén való tevékenykedéséről szó sem esett.
2013 májusában Snoop és márkamenedzsere, Nick Adler piacra dobták a Snoopify nevű alkalmazást, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy Snoop arcát, alakját vagy fejét matricákkal díszítsék. Adler az ötletet Japánban fedezte fel, ahol a matricák különösen népszerűek. 2015-re az alkalmazás heti 30 000 dolláros bevételt generált.
2019-ben Snoop bemerészkedett a videójáték bizniszbe is, és létrehozta saját e-sport ligáját „Gangsta Gaming League” néven. Igazából sok rappernek vannak cégei, de Snoop nagyon durván söpri össze a guruló dollárokat. Kevésbé ismert tény, hogy Snoop komolyabb vezetői szerepeket is betöltött három különböző kiadónál. Először a Priority Records hiphopszegmenséért felelt, majd csatlakozott a Def Jam Recordings-hoz, mint új kreatív és stratégiai tanácsadó. Állítólag ő szerződtette le Benny the Butchert a kiadóhoz. 2022. február 10-én Snoop bejelentette, hogy felvásárolta a Death Row Records-ot, és célja a kiadó újjáélesztése.
Az igazán nagy üzletei azonban azok, amelyeket komoly szakemberekre bíz. Snoop Dogg jelentős portfóliót épített fel a Casa Verde nevű kockázatitőke-cégén keresztül. Nagyrészvényes olyan induló tech-vállalkozásokban, mint a Klarna vagy a Reddit. 2023-ban csatlakozott egy sportbefektetési csoporthoz, amelyet Neko Sparks üzletember vezet, és céljuk az Ottawa Senators NHL-csapat megvásárlása. Snoop szimata jól működik, és részvényei révén általában a 7-13 leggazdagabb rapper között tartják számon. Ne feledjük, hogy leghíresebb számainak jogdíján sokakkal kell osztoznia, köztük Dre-vel, Pharrell-lel, Daz-zal és Suge Knighttal, ami jelentős bevételkiesést jelent számára.
Crazy kutya kalandjai
Snoop Dogg zenei életműve mellett három igazán különös dolgot fedezhetünk fel, ha alaposan szemügyre vesszük az életét. Az első, hogy az üzleti sikerei mellett, amelyek gyakran meglepően eredményesek, Snoop hatalmas mennyiségben készít trash-zenét is. Olyan együttműködésekben vesz részt, mint például thai pop, vietnámi, szlovák, orosz-mongol és egyéb featek, amelyekről talán még sosem hallottál, és lehet, hogy nem is véletlenül. Hasonló kaliberű sztárok általában nem vállalnak el ilyen együttműködéseket, még pénzért sem.
A másik különös vonás Snoop életében az, hogy egyfajta vallási kísérletezőnek is nevezhető. Ez valójában egy létező jelenség, és Snoop komolyan érdeklődik a spiritualitás iránt, de szinte minden vallási irányzatban megfordult már, csak akasztott ember nem volt még. Ha mindezt együtt nézzük a zenei gengszter alteregóival, egészen szórakoztató és különös képet kapunk róla.
Snoop Dogg karrierjének minden szakasza tartogat valami érdekességet. Volt már dealer, gengszter, strici, Five percent iszlám hívő, rasztafari, neofunk arc, újjászületett keresztény, fűpápa. Még az is belefér neki, hogy egyszerre volt strici vagy legalábbis annak látszott, miközben a női jogokért is kiállt. 2009-ben arról számoltak be, hogy Snoop a Nation of Islam tagja lett. Március 1-jén részt vett az Iszlám Nemzetének éves Megváltók napi ünnepén, ahol Louis Farrakhan tiszteletest méltatta. Snoop kijelentette, hogy a Nemzet tagja, de nem volt hajlandó pontosan megadni a csatlakozás dátumát. Ugyanakkor jelentős összeget adományozott a szervezetnek, hogy ne nagyon firtassák, mióta is muszlim. Ez az elkötelezettség azonban nem tartott sokáig. 2012-ben Snoop áttért a rasztafári mozgalom hitére, amiről a Vice anno egy dokumentumfilmet is készített.
REINCARNATED (ft. Snoop Dogg): Official Theatrical Trailer
Zenéjének fókuszát a reggae felé fordította, és egy jamaikai utazását követően Snoop Lion-ra változtatta a nevét. Kiadott egy reggae albumot Reincarnated címmel, és kijelentette: „Mindig azt mondtam, hogy Bob Marley reinkarnálódott bennem.” Ez azért némileg bonyolult lenne, mivel Snoop 1971-ben született, míg Marley 1981-ben hunyt el.
Snoop Lion: Here Comes the King ft. Angela Hunte
2013 januárjában a jamaikai rasztafári közösség tagjai, köztük Bunny Wailer és Anthony B, bírálatokat fogalmaztak meg Snoop felé, azt állítva, hogy nem tartotta be a kultúrával szembeni kötelezettségeit. Snoop azonban visszautasította ezeket a kritikákat, mondván, hogy meggyőződései személyesek, és nem tartoznak mások megítélése alá. Érdekes módon, mintegy öt évvel később, 2018-ban megjelentette Bible of Love című albumát, amely újabb fordulatot jelentett számára. Fontos megjegyezni, hogy Kanye West csak 2019-ben adta ki Jesus is King albumát, szóval Snoop nem őt másolta.
2018 elején, miután fellépett a Stellar Gospel Music Awards-on, Snoop Dogg a TV One riporterének beszélt arról, hogy zenei karrierje során „mindig is utalt Megváltójára, Jézus Krisztusra”, és hogy ekkorra már „újjászületett keresztény” lett.
Snoop Dogg: – Words Are Few (feat. B Slade)
A vallási útkeresésénél talán még szórakoztatóbb végigkövetni Snoop Dogg zenei kalandozásait. Most csak belelefetyelünk a „kutyatálba”, de hidd el, hogy legalább 30 ilyen track van. Ahogy Pixa is megjegyezte, Snoop Dogg hajlandó bárkivel együttműködni egy dal erejéig, ha megfelelően megfizetik és el tudod érni őt. Vannak olyan közvetítők, akikért fizetsz, és bár nem garantálják, hogy Snoop belemegy az együttműködésbe, biztosan átadják neki az ajánlatot. Ők ebből élnek. De kezdjük azzal, amire senki sem számított: az egy dolog, hogy Snoop szereti a funkot, de hogy ennyire? Imádnivalóan ragacsos.
Snoop Dogg: Sensual Seduction (ez igazából a cenzúrázott változat, ennek az eredeti verziója a Sexual Eruption)
2008-ban Snoop Dogg még arra is vállalkozott, hogy szerepeljen egy bollywoodi filmben (Singh Is Kinng), ahol egyébként saját magát alakítja.
Singh Is Kinng – RDB Ft. Snoop Dogg & Akshay Kumar and Katrina Kaif
A fura együttműködéseinek tán legsikeresebbje a Son Tung M-TP vietnami énekessel a „Hãy trao cho anh” („Add nekem”) című szám, amit eddig több mint 287 millióan nézték meg a YouTube-on.
Snoop Dogg szerepelt Lil Dicky 2019. áprilisi „Earth” című kislemezén is, ahol egy kendernövény szerepét játszotta el. Legújabb borzadályát a KeshYou lányokkal követte el. Erre nincs nagyon mentség.
KeshYou x Snoop Dogg: Forever Sunday
Személyes kedvencem a szlovák popprodukció, amiben a mi Pixánk is közreműködött, és amiért egy valag pénzt kifizettek Snoopnak és végül el se készült a klip. Az olyan giccsrajongók, mint én szomorúak, de hál’isten Snoop azért hozott még trash-csemegéket.
StarTouch presents „Making Of: Twiins feat. Snoop Dogg”
TWiiNS feat. Snoop Dogg – Music feels better
Felmerül a kérdés, hogy mi ennek az oka. Szinte biztosra veszem, hogy nem csak a pénzért csinálja. Jó kérdés, hogy akkor miért. Szerintem egyszerűen szórakoztatják az ilyen hülyéskedések. Ha tényleg figyeled a pályáját folyamatosan ad ki bomba jó klasszik vagy neofunk West Coast-számokat is. Sajnos ezeknek nem akkora nézettsége, de látszik, hogy ebbe benne van a szíve. Van új Eastsidaz, Doggpound közös is.
Tha Dogg Pound: Grown Up
Mindenki Snoop Doggja
2024 július 23-án Snoop Doggot a párizsi olimpia megnyitóünnepsége előtti utolsó fáklyahordozók egyikeként tisztelték meg azzal, hogy átvihette az olimpiai lángot a Saint-Denis külvárosán keresztül, amely az NTM hazája is. Snoop Dogg már 2005-ben megalapította a Snoop Youth Football League-et a veszélyeztetett fiatalok támogatására Dél-Kaliforniában, és azóta is számtalan jótékonysági projektben vesz részt. Valójában Amerika egyik legismertebb és legkedveltebb arcává vált, aki tele van furcsa fordulatokkal, de éppen ezért szeretik.Ha igazán kíváncsi vagy arra, milyen ember is valójában, érdemes megnézni a Nardwuar interjúkat. Ezek odakint már mémmé váltak, sőt, konkrétan játékfigurát is készítettek, ahol Nardwuar Snoopot kérdezi. Nardwuar senkivel sem készített ennyi interjút; barátok lettek, és ezek a beszélgetések tele vannak jó hangulattal és rengeteg vicces információval.
Nardwuar vs. Snoop Dogg
Pályafutása során korábban gyakran „Snoop Rock”-ként emlegette magát, de volt DJ Snoopadelic, Snoopzilla is. Egy örök showman-átalakuló művész, akinek vannak magvas gondolatai is, de szívesen állít be Guiness-rekordot is egy 550 literes pohár „Gin and Juice”-szal.
Azt nem tudom mekkora gengszter, de tán ez a legőszintébb száma. Így maradjon meg nekünk.
Snoop Dogg: Gangstas Don’t Live That Long